מאי 26 2012

הישרדות- פעילות מוחית וקבלת החלטות

כמעט בכל רגע נתון בחיינו לרוב מבלי משים,אנחנו מקבלים החלטות. זה לנכון לגבינו, לגבי העובדים והמנהלים שלנו ולגבי הלקוחות שלנו.

בספרו thinking fast and slow ,אומר כהנמן שמול כמות ההחלטות הנידרשת מהמוח שלנו לבצע יום יום הוא אינו באמת מסוגל לתת תשובות שקולות לכל דבר. כתוצאה מכך מרבית ההחלטות אינן מתבצעות במערכת המוחית הראויה לכך. רוב הזמן עוסק מוחינו במחשבה מהירה אינטואיטיבית המתקיימת במערכת החשיבה המהירה והאוטומטית שלנו.

כדי להשביח את תהליכי קבלת ההחלטות שלנו, על מנת להבין ולהשפיע על קבלת החלטות של אחרים חשוב לדעת כמה דברים  על הדרך בה המוח שלנו פועל :

  • המטרה המרכזית של המוח כאיבר בגופנו היא: לשמור עלינו בחיים. לכן המוח נימצא בפעולה 24 שעות ביממה על בסיס מטרה יסודית זו.
  • כתוצאה מכך שגרת העבודה של המוח שלנו בנויה  בראש וראשונה על הישרדות. מערכת קבלת ההחלטות שלנו בחיי היום יום, החל מהחלטות כמו מה נאכל ? מה נלבש? ועד לרמות החלטה מורכבות יותר נשענת בראש וראשונה על הימנעות מכאב שהוא אחד האיתותים הראשונים למוח על סכנה. אלא שהמוח האנושי תופס כאב לא רק כביטוי פיזי והוא מגן אלינו גם מפני כאב הנגרם לאגו שלנו כמו: אובדן של אהבה, כבוד, עמדה, הוא מגן עלינו מכאב שעשוי לפגוע באגו שלנו כתוצאה מדחייה, מאיבוד כוח מעימות וכד..
  • המידע המגיע למוחינו עובר בשלב הראשון ומעובד במהירות רבה בשני מרכזי המוח: ההישרדותי והרגשי- שני מרכזים שנוטים לכנות אותם גם כאיזור המוח העתיק או בגישות מסוימות "מוח הזוחלים".רק לאחר מכן מגיע המידע ל"מוח החושב" שם נימצאת המערכת המילולית שלנו, תהליכי עיבוד מידע נעשים באיטיות רבה יותר כבסיס לקבלת החלטות מודעת. כלומר קבלת ההחלטות היומיומית שלנו מתבצעת במוחההישרדותי והריגשי- המוח הקדם מילולי.
  • אחת התוצאות של פעולת ההישרדות של המוח היא החשיבה האוטומטית הנשענת על ארבעה כשלים מרכזיים  פזיזות, ערפול, וחד ממידיות . פעולה זו מאפשרת לנו לבצע את פעולות היומיום ביעילות רבה אולם הופכת למכשלה כאשר מדובר על פעולות מורכבות יותר.

במציאות עשויים  היבטים אלה  לבוא לידי ביטוי בכך שאנחנו נמנעים לקחת סיכון, מפחדים משינויים, נמנעים מאינטימיות  ויוצרים תדיר רציונליזציה (או תירוצים..) למציאות בה אנו חיים. אלה ואחרים מחבלים ביכולת שלנו לראות אפשרויות חדשות וליצור פריצות דרך בחיים.

הבעיה מחריפה כאשר אנחנו מבססים את ההחלטות שלנו על המערכת המהירה ואחר כך "צובעים אותן" בצבע של אנליזה וחשיבה שקולה , בונים הסברים וראציונאל, ומשלמים על כך מחיר.

שני צעדים שכדאי לעשות על מנת  לפרוץ את מחסום המוח ההישרדותי :

1.  נסה/י לבחון: מהם הקריטריונים בהם את/ה משתמש כאשר את/ה מקבל/ת את ההחלטה?

חשוב להקשיב ולראות על מה באמת מבוססים הקריטריונים? האם הם מבוססים על הימנעות מכאב או על התוצאות שאני רוצה להשיג?  האם אני  מונע על ידי הפחד לאבד כבוד, אהבה או כוח? או מונע מרצון להשיג משהו בחיי? האם תהליך קבלת ההחלטות מונע על ידי חסר או על ידי תודעת שפע?

2. שאל/י את עצמך: מי אני ובאיזו הוויה being אני  נימצא/ת ( שמח, מעצים, ממוקד, אותנטי, וכד או מפוחד, מעורפל, סגור, הססן וכו..) כאשר אני מקבל/ת החלטה כזו או אחרת?

מודעות להוויה היא הצעד החשוב ביותר על מנת לעבור את המכשול של המוח ההישרדותי והרגשי.  היכולת לבחור הוויה מאפשרת לבחור פעולות על בסיס הגדולה  וההשראה שבנו, וכך מעצבת את הבחירות וההחלטות שלנו באופן שמאפשר לנו לכוון ולפעול גבוה יותר.

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות