פבר 26 2012

החיים כמשחק בעולם פוסטמודרני – long life game

מאת: בשעה 3:33 pm נושאים: ניהול החשיבה

תפיסתו ומקומו של המשחק כפעילות אנושית הולכת ומשתנה. הפעולה המשחקית הולכת ומתרחבת, הרבה מעבר לגיל הילדות ובממדים הולכים וגוברים. יותר מבוגרים מעונינים היום  בפעילות משחקית ולוקחים חלק  במשחקי מחשב ואחרים. תעשיית המשחקים והצעצועים מתייחסת בעניין גובר אל פלח השוק של מבוגרים כקהל יעד. תעשיה שלמה של "משחקי מנהלים" מופצת ברחבי העולם ונמצאת על שולחנותיהם של בכירי המנהלים.  במדיה הולך ומתרחב מקומם של שעשועונים ומשחקים המיועדים למבוגרים.

כיצד הפך המשחק מפעילות נחותה הנחשבת ילדית מעיקרה לפעילות נחשקת בחייהם של בוגרים?  

ניתן לנתח את התופעה מהיבטים שונים, פסיכולוגיים, הממוקדים בשינויים בתפיסת הזהות, או סוציולוגיים העוסקים במקומו של הפנאי בחברה פוסטמודרנית וכד..

  אני מצאת את  התשובה מתוך אופיים המשתנה של החיים, במעמד הידע ובשינויים שחלו בעולם העבודה, בהיבט של אופי הקריירה ובזיקה לתפיסה הסוציוביולוגית .

בתקופות בהן  שינוי היה התרחשות נדירה, לעיתים חד פעמית לאורך תקופות ארוכות, הקדישו אנשים (בצעירותם בדרך כלל)תקופה מוגדרת בחייהם לאימונים וללמידה. מהלך הקריירה של אדם היה צפוי וידוע מראש  והוא  השתמש  בידע שצבר, ובפרט בידע המקצועי שלו לאורך מהלך חייו. כיום כששינוי הפך לדרך חיים, אורך חייו של ידע הולך ומתקצר, ומהלך הקריירה של אדם נתון לאפשרויות של שינוי והתפתחות רב כיוונית, למידה הופכת להיות פעולה הנעשית כל הזמן לאורך החיים ( long life education ) . בהלימה לכך אני רוצה להתייחס למושג חדש שיצרתי: משחק לאורך החיים long life game  .כאשר המציאות נמצאת בתנועה מתמדת והידע נימצא בשינוי מהיר  יש צורך להתאמן כל הזמן.זירת המשחקים ככלי טבעי לאימון (ראה פוסט קודם)הופכת לרלונטית במיוחד.

  אך יותר מכך: הפעילות המשחקית הופכת להיות בבואה לחיים, לא רק בתוכנו של  המשחק אלא גם ברוחו. מציאות החיים של המאה ה21 מחייבת את האדם  ללמוד לפעול באופן משחקי.  לבצע פעולה מתוך קבלה ומודעות לארעיות התוצאה, מתוך ויתור מראש שימוש "במחק" ויכולת להתחיל שוב ושוב מחדש.  תכונות אלו הופכות לא רק את  חלקיו הסמויים של המשחק  לרלוונטיים אלא גם את אלה  המבניים והגלויים. אימוץ המשחקיות באורח חיינו בבית ובעבודה תאפשר התמודדות טובה יותר עם תנאי העולם במשתנה.

 אנו פועלים היום במציאות עמומה בה התוצאה לא תמיד ידועה מראש , בה מיקריות  משמשת כמוטיב מרכזי לצד תכנון.  תכלית הפעילות כתוצאה ארעית מצריכה יכולת פעולה משחקית  כשל  ילדים הבונים מגדלים בחול ומפרקים אותם בצהלה ללא צער, נכונים לבנות מגדל חדש.

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות