אוג 13 2011

למידה מדברת עם טכנולוגיה – פריצת הדרך נמצאת בהיבט התרבותי של הכלים הטכנולוגיים

מאת: בשעה 3:35 pm נושאים: ניהול החשיבה

ההתפתחיות המהירות בעולם הטכנולוגי משפיעות על עולם הלמידה הארגוני ומומחי הלמידה משקיעים מאמצים בניסיון לרתום את הטכנולוגיה המתפתחת לטובת הלמידה .

כדי להבין את ההשפעות שיש לכל הכלים והטכנולוגיות החדשות הנוצרים כל הזמן : האיפד, והאיפוד הקינדל ואחרים, יש להבחין שהכלים והטכנולוגיות אינם רק מוצרים טכניים אלא מייצגי תרבות. לחפצים בהם אנו משתמשים בחיי היום יום שלנו יש הביט תרבותי. כדי להבין תרבות יש להתבונן במוצרים בכלים ובטכנולוגיות בהם משתמשים השייכים לתרבות זו.

כלי הציד הלבוש כלי האוכל של שבט ביערות האמזונס מייצג את התרבות ודרכי החשיבה ותפיסות העולם של אותו שבט. כאשר התבקשו למשל, בני שבט הקפלה באפריקה למיין מונחים לפי סוגיהם לדוגמא תפוחים, תפוזים, מכונית וסירה – מיון שאנחנו היינו מחלקים על פי פירות וכלי תחבורה, הם מיינו לפי תפקוד: תפוח ומכונית היו באותה קטגוריה, מאחר ועל פי תפיסתם אנשים אוכלים תפוחים ומכוניות צורכות בנזין. כלומר החשיבה התפקודית תפעולית שלהם שהיא מהותית בתרבותם שבמרכזה ההישרדות הפיזית היא גם המפתח ליצירת הארטיפקטים של התרבות שלהם כלי צייד, כלי אוכל וכד'  הכלים הטכנולוגיים של המאה ה21 נוצרו על בסיס צרכים תרבותיים שונים ומייצגים תרבות ודרכי חשיבה של בני העידן הזה ועל רקע זה יש להבין אותם.

ההיבט התרבותי של כלים וטכנולוגיות מציב אותם במעמד של artifact , מונח המשמש אותנו בדרך כלל ביחס לאמנות שימושית והמגדיר את הכלי והחפץ כבעל שני ממדים: תרבותי או אמנותי ושימושי. תיאוריית הארטיפקט, העוסקת בממשק בין חפץ לתרבות, היא הבסיס לתפיסה שאני מציגה בפוסט זה. באמצעות תאוריה זו  אני מציעה לבחון את השימוש בטכנולוגיות חדשות בלמידה מנקודת מבט של יוצרי ומסמלי תרבות.

דילמות בתהליך הלמידה

כאשר מתכננים תהליכי למידה בטכנולוגיות חדשות נקודת המוצא צריכה לקחת בחשבון כיצד להקל על הלומד את תהליך הלמידה.

הכנסת טכנולוגיות חדשות ללמידה עשויות להיתקל בדילמות משלושה סוגים:

1.      דילמות הקשורות לשימוש ותפעול הטכנולוגיה

2.      דילמות הקשורות להצגת הידע

3.      דילמות הנוגעות לתוכן שצריך להילמד

כלומר הקושי של הלומדים יכול להיות טכני, פדגוגי  או דידקטי.

מתכנני למידה רבים מאמצים את התוכן והדידקטיקה משיטות הלימוד המסורתיות ו"מלבישים" אותם על הטכנולוגיה החדשה. כלומר, נשענים על תרבות למידה אחת בניסיון להעתיק אותה לתרבות אחרת. גישה כזו מפספסת את ההזדמנויות החדשות הגלומות בממשק החדש, אפשרויות שלא היו ניתנות ליישום בגישה הקודמת והן ההבטחה של הלמידה החדשה.

בפועל אנחנו חווים חוסר שיתוף פעולה של הלומדים ונוטים להסביר את כישלון ההדרכה במוטיבציה של הלומד. לעיתים זוהי אכן הסיבה, אולם פעמים רבות המוטיבציה החסרה מונעת מאי התאמה בין הטכנולוגיה לתרבות החשיבה שאתה היא מתממשקת ומקושי או קלות יתר הגלומים בתהליך הלמידה שהוצע ללומד. כדי למקסם את תהליכי הלמידה בכלים וטכנולוגיות חדשים יש להבין את הבסיס התרבותי ואת תרבות החשיבה שהם מייצגים בעצם פיתוחם. מה שנידרש ממתכנני הלמידה הוא ליצור את השפה הפדגוגית והדידקטית שמדברת נכון עם הטכנולוגיה. השאלות שיש לצאת איתן הן : מה יש ללמד היום? ואילו אפשרויות חדשות ותכנים חדשים ללמידה,שלא התאפשרו בשיטות הישנות מתאפשרות לנו עכשיו עם המצאת הטכנולוגיות החדשות? גישה כזו תיצור לא רק פריצת דרך בלמידה עצמה אלא תוביל לפריצות דרך בהמשגות של תכנים וידע שלא היתה לנו גישה אליהם בתהליכים המסורתיים.

 

 

 

 

 

תגובה אחת

תגובה אחת לפוסט “למידה מדברת עם טכנולוגיה – פריצת הדרך נמצאת בהיבט התרבותי של הכלים הטכנולוגיים”

  1. רחל אפריםבתאריך 13 אוג 2011 בשעה 5:59 pm

    שלום אורית,

    בכל ארגון, בוודאי בארגון גדול ישנם דורות שונים, חלקם צעירים שקל להם יותר עם הטכנולוגיה עפ"י רוב וישנם דור ותיק יותר שחלקם פחות מכיר את הטכנולוגיה היות והיא אינה חלק בארגז הכלים שלו עד כה, בין היתר.

    בהקשר זה, אני מסכימה עימך שנקודת המוצא היא הקלה על הלומד, ולכן הייתי מוסיפה לשאלות שהעלית בסוף הפוסט את השאלות כמנהלת הדרכה כיצד אני מתאימה את דרך הלמידה, התכנים וכו' לקהל המודרכים שלעיתים הטרוגוני בפערי הידע, בגילאים במחלקה מסוימת, כדי ליצור למידה אפקטיבית שתייצר ביצועים ארגוניים טובים יותר.

    [Reply]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות