ינו 19 2011

פתרון בעיות ולמידה – לדבר עם הידיים -זה טוב או רע ליהודים?

מאת: בשעה 2:07 pm נושאים: ניהול החשיבה

כשהיתי קטנה לימדו אותי "שלא מנומס לדבר עם הידיים". באשר לנימוס, כנראה שקיבלתי חינוך טוב , אולם באשר להשפעה של הנימוסים הטובים על החשיבה – על כך אולי ניתן להתווכח.

מחקרים אחרונים מצביעים על קשר בין תנועה לחשיבה. אחדים מהם מתמקדים בהשפעת תנועתיות והשימוש בידיים ובגוף כאשר אנחנו מסבירים תוכן, פעולה או פתרון לבעיה ,על החשיבה שלנו.
כך למשל מחקר שנעשה במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת שיקגו מצביע על הבדלים במהירות ובאיכות ההסבר בין אנשים המשתמשים ביד אחת, לאלה המשתמשים בשתי הידיים כשהם מסבירים פתרון לבעיה.
במאמר שהתפרסם בPerspectives in Psychological Sience  מציגים החוקרים: Goldin & Beilok
ממצאים המוכיחים  שהתנועתיות יוצרת את הקשר בין החשיבה האבסטרקטית לקונקרטית ומייצרת תנועה בפעילות המוח.

איך זה קורה?

השימוש בתנועות בעת הסבר מאפשרת לדובר עצמו להבין טוב יותר הבטים קונספטואלים ולהגיע מהר יותר לתובנות והבנה .
החוקרים טוענים שפעולה זו הוכחה כיעילה במיוחד כאשר נידרשים להסביר פעולות או קונספטים הקשורים בהבטים בעלי ניראות אולם גם לגבי תכנים מופשטים כמו מתטיקה יש לשימוש בתנועתיות השלכות על תהליכי המוח ואיכות ההבנה. תנועות הידיים הן סוג של ייצוג אבסטרקטי של הפעולה או התוכן ולכן מתווכות בינהם לבין ההבנה כתהליך בעל הבטים מופשטים המתרחש במוח ומזרז אותה.

כלומר כאשר אנחנו מסבירים משהו ומישתמשים בידיים אנחנו משתמשים בו זמנית בשתי מערכות יצוג, של השפה ושל התנועה מול תוכן משותף. בדרך זו אנחנו מחזקים בעצם את הקשרים הנוצרים במוח סביב אותו תוכן מעבים את רשת החיבורים סביבו ומרחיבים את היכולת שלנו לזקק את ההבנה.

כמובן,איני ממליצה לכם להפר את חוקי הנימוס ולהתחיל לדבר עם הידיים,אולם לממצאים אלה יכולות להיות  השלכות חשובות על כמה תחומים כמו למידה, תהליכי פתרון בעיות וקבלת החלטות.

אז אולי בכל זאת יש משהו חיובי בנטיה שלנו לדבר עם הידיים כמקור אפשרי למהירות החשיבה וחריפות השכל כתכונה שנוטים לזהות בישראלים .

5 תגובות

5 תגובות לפוסט “פתרון בעיות ולמידה – לדבר עם הידיים -זה טוב או רע ליהודים?”

 1. סיגל שביטבתאריך 19 ינו 2011 בשעה 7:46 pm

  הי אורית,
  כמו תמיד אני נהנת לקרוא מה שאת כותבת וזה מתחבר בחשיבה שלי עם תהליכי NLP. ככל שאנו לומדים יותר על המוח האנושי אנו מגלים איזו מכונה מופלאה זו ועד כמה היא מורכבת ולא מנצלת את מלוא הפוטנציאל שלה. אני חושבת שהמחקר שהבאת יכול להסביר גם כיצד עובדות שיטות ריפוי שונות המשתמשות בתנועה ליצירת מנגנוני פיצוי וחיבור בין מוקדים שונים במוח שקודם היו תקועים.
  סיגל

  [Reply]

 2. מייקבתאריך 20 ינו 2011 בשעה 10:19 am

  לא ירדתי לסוף דעתך. לא הצלחתי להבין איך זה קשור ללמידה. האסוציאציה שעלתה בראשי, למקרא כותרת הפוסט, היתה שכאשר יש שיחה בצוות, המנומסים לא נוטים להתערב ולהפריע לדברי שטות שנאמרים בקולי קולות ע"י דוברים לא מנומסים….

  [Reply]

 3. ד"ר אורית ברבתאריך 20 ינו 2011 בשעה 5:02 pm

  הי מייק , הרעיון נחמד אולם כאן מדובר על ערך לתהליך החשיבה והלמידה של הדטבר עצמו. כלומר השימוש בתנועות ידיים מלוות כמאיצות ומגבירות את איכות תהליך החשיבה וההבנה. אין מדובר כאן על הנימענים ולכן איניט ממליצה ל"שבור" את כללי הנימוס במקום בו הם נידרשים , אלא להישתמש בתובנות ובמימצאים כדי לעצב תהליכי ךמידה ופתרון בעיות.

  [Reply]

 4. תומרבתאריך 22 אוג 2011 בשעה 12:36 am

  מדהים, רשמתי בגוגל "דיבור עם הידיים" בכוונה למצוא מאמר פסיכולוגי ,(בתור חסר נימוס) והמאמר היה בדיוק מה שחשבתי,מאמר מצויין,העברתי לפייסבוק 🙂

  [Reply]

  ד"ר אורית בר Reply:

  הי תומר,
  תודה. שמחה שהמאמר ענה על מבוקשך,
  מאורית

  [Reply]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות