נוב 21 2010

טיפ מס 8- הכוח החזק ביותר המשפיע על הזמן והאנרגיה שלנו

אם תעברו על סדרת השיעורים שקיבלתם  עד כה, תוכלו לזהות ארבעה מסרים מרכזיים שחוזרים על עצמם:

 • מיקוד ופוקוס
 • פחות זה יותר
 • יעילות אינה אפקטיביות
 • נהלו את האנרגיות שלכם ולא את זמנכם

שיעור מס 8  נוגע בהתמודדות עם אחד מהכוחות החזקים ביותר הפועלים היום בעולם ואולי המשפיע  ביותר על הזמן והאנרגיה שלנו – התפוצצות המידע והידע.מהפיכת הידע המתחוללת בעולם דורשת מאתנו ללמוד להתמודד ביעילות עם הריבוי והקצב שבו מגיע אלינו מידע חדש. ערוצי מידע רבים מתחרים כל הזמן על תשומת הלב שלנו ואחת המיומנויות החשובות היום היא היכולת להקדיש את תשומת הלב לדברים הנכונים ובמידה הנכונה שמוסיפה לנו תועלת. המשימה אינה פשוטה משום שיותר מאשר ללמוד מה עלינו לעשות, עלינו ללמוד מה עלינו להפסיק לעשות. הפסקת הרגלים – אתם כבר יודעים, היא מלאכה הדורשת משמעת חזקה.

כדי להתמודד עם ריבוי הידע תחילה עלינו לאמץ את ארבעת העקרונות שריכזתי בתחילת השיעור:

 • עלינו ללמוד היכן ואיך להתמקד
 • לצרוך את מינימום המידע הרלוונטי שיתן לנו את התועלת הגדולה ביותר
 • להתרכז באפקטיביות של צריכת המידע ולא ביעילות בה אנו קולטים אותו (קריאה מהירה לשמה אינה המטרה – קריאה מהירה של הדברים הנכונים היא מטרה ראויה)
 • עלינו להשתמש בידע כמחולל אנרגיה ולא לנהל רק את הזמן סביבו

רוב המידע שאנחנו צורכים הוא בבחינת בזבוז זמן.אני מציעה לכם להתחיל לבחון את צריכת המידע שלכם: קריאת המיילים, עיתונים, אתרי אינטרנט, טלויזיה ורדיו, ספרים וכו' על פי ארבעת הפרטמרים שהצעתי. זכרו רוב המידע שאנחנו קולטים הופך לידע אינרטי שאין בו שימוש. לכן הקפידו לשאול "האם המידע הזה ישמש אותי למשהו חשוב ובטווח זמן ניראה לעיין?

אתם יכולים להבין שכלומדת סדרתית תמיד היתי צרכנית כבדה של תעשיית המידע והידע. לקח לי זמן רב עד שלמדתי לנהל את עצמי בתוך עולם הידע האינסופי ולצרוך אותו באפקטיביות. להלן כמה פעולות שעשיתי ואני  עדיין עושה  (לעניין ניהול תכתובת מיילים אתייחס בשיעור אחר):

 1. הפסקתי לקרוא את  עיתון הבוקר וביטלתי את המינוי שהיה לי והאמינו לי לא נגרם לי כל נזק – אני מעודכנת תמיד על ידי הסביבה לגבי הדברים החשובים. כשאני רוצה להרחיב את המידע בנושא מסוים אני פשוט נכנסת לאינטרנט.לעיתים כשבכל זאת נופל לידי העיתון עשיתי לי הרגל לא לקרוא דבר מעבר לכותרות העמוד הראשון.
 2. מתוך מגוון מהדורות החדשות המציפות אותנו מידי יום בטלויזיה, אני בוחרת תמיד אחת בלבד ואני משתדלת לצפות בה לא יותר מפעמיים שלוש בשבוע. אפשרות נוספת שסיגלתי לעצמי בתקופת הגמילה שלי מחדשות הייתה לצפות רק בתחילת המהדורה ובכתבה הראשונה. בכל מקרה אני ממליצה לכם  לא להיתמכר למהדורת החדשות לפני השינה – שנתכם תהיה רגועה יותר.
 3. התחלתי לנהל מדיניות קריאה ממוקדת בתוצאות. בחנתי מחדש את המינויים שלי לירחונים מקצועיים ובחרתי שלושה שהם לדעתי הטובים ביותר עבורי  ומהם אני באמת מפיקה תועלת לעבודתי .מידי פעם אני בוחנת בחירה זו מחדש ומשנה בהתאם.
 4. ספרים מקצועיים אני קראת בעיקר על בסיס סקירת המלצות ורק בנושאים הרלבנטיים לעיסוק העכשווי  המיידי שלי. עדיף להקדיש זמן לקריאת המלצות ולבחור את הספר הרלוונטי מאשר לבזבז זמן על קריאת מספר ספרים עד למציאת הספר הנכון.
 5. בקריאת ספר מקצועי אני קראת תחילה את הפרקים הראשון והאחרון. בפרק הראשון מרוכזים בדרך כלל הנושאים בהם יגע הספר. אני מסמנת לי את אלה הרלונטיים ומצאת באילו פרקים הם נמצאים אותם אקרא מאוחר יותר לעומק. בפרק האחרון נמצאות בדרך כלל התובנות המסכמות המרכזיות שעוזרות לי להתייחס במהירות רבה יותר ובסלקטיביות אל פרקי המידע הרלוונטי והחשוב עבורי בספר.
 6. כאשר אני מעוניינת לדעת כיצד לבצע פעולה מסוימת  אני קראת רק את הפרקים המתארים "איך לעשות מה" ואותם בלבד. במידה ואני זקוקה להבנה רחבה יותר אני קראת את ההסבר והרציונאל בפרק הרלונטי.
 7. בקריאת מאמרים אני קראת תמיד את התקציר ואת פרק המסקנות. בדרך זו אני סוקרת מאמרים רבים ומקדישה יותר זמן רק לאלה העונים לצרכי הספציפיים, בהם אני קראת  את הפרקים הרלונטיים שיקדמו את עבודתי.
 8. בזמן הקריאה של ספר או מאמר אני מחזיקה בידי עט ועוברת (לא דווקא מסמנת אלא היכן שנידרש) על כל שורה שאני קראת. אני מסמנת מילים חשובות ותוך כדי קריאה כותבת בצד הטקסט תובנות או רעיונות שעולים בי.
 9. באופן כללי כאשר אני קראת ספרות מיקצועית אני מגדירה לעצמי בתחילת הקריאה מה אני מחפשת? ומהן השאלות שאני רוצה עליהן תשובה? כאשר הקריאה נועדה לתת לי השראה כללית בנושא מסויים אני מתמקדת בקריאת תחילתו וסופו של כל פרק – שם נימצאת ברוב המיקרים ההשראה.
 10. כאשר אני צריכה לקרוא דו"ח ,סיכום תהליך וכד', אני מסמנת עם מרקר את עשרת "השורות התחתונות" .הנושאים שיבואו לידי ביטוי ב"שורות התחתונות" יהיו: סיבה מרכזית, נתונים מרכזיים תוצאה או מסקנה מרכזית והמלצות להמשך.  בדוחות חשובים במיוחד אני "גוזרת" מהדף את עשרת השורות ומעתיקה אותן לקובץ חדש שניכנס לתיקיית "תקצירי דוחות".
 11. הפסקתי להיכנס למהדורות החדשות ברשת. את המידע ברשת אני צורכת רק על בסיס חיפוש ספציפי מאוד הרלונטי לתוצאות שאני רוצה להפיק.
 12. לרשתות חברתיות אני מקדישה זמן ממוקד של שעה עד שעה וחצי  בשבוע ומשתדלת לפעול רק ברשתות הרלוונטיות ליעדים שלי.
 13. קריאת ספרות יפה, צפייה בסרט טוב או תכנית טבע ושמיעת מוסיקה נכנסים אצלי לקטגוריה של מחוללי אנרגיה והשראה הקדישו להם את הזמן שאתם מקצים לפנאי שלכם.

כעת מתוך כל הדברים שכתבתי סמנו לכם את שלושת המסרים הרלונטיים ביותר באופן מידי עבורכם והתחילו לפעול.

במידה ויש לכם רעיונות נוספים אשמח אם תשתפו אותי בהם.

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות