נוב 14 2010

טיפ מס 7 – ששת הפעולות להגברה מידית של האפקטיביות שלכם.

ברשימה הקודמת עסקנו במנוחה, אכילה ופעילות גופנית.לתחזוקת הגוף השפעה ישירה על היכולת שלנו להיות אפקטיביים והיא משפיעה על מצבינו הרגשי והמנטאלי שהם מחוללים מרכזיים לאפקטיביות.

אנרגיה רגשית-מתייחסת למצב הרוח שלנו.כאשר אנחנו חווים רגשות חיוביים אנחנו מתמלאים במרץ ובאורח פלא דברים נעשים מהר יותר ובקלות רבה יותר.

אנרגיה מנטאלית – מתייחסת לחשיבה שלנו לרמת הריכוז המיקוד והבהירות שלנו. כאשר אנחנו ממוקדים ומרוכזים ומחשבתנו בהירה אנחנו אפקטיביים יותר ומבצעים פעולות מהר יותר וטוב יותר.

להלן 6 פעולות פשוטות להגברת האנרגיה המנטאלית והרגשית שלכם שיגבירו את האפקטיביות שלכם באופן מידי. הפכו אותן להרגל ושימו לב במיוחד לטיפ האחרון שהוספתי בסוף הרשימה: .

1)      רגשות חיוביים נותנים לנו תחושה טובה ואנרגיה לפעולה. שבחו ופרגנו כל יום לפחות לשני אנשים – כאשר אנחנו מביעים הערכה למישהו אחר, אנחנו מתמלאים ברגשות חיוביים אודות עצמנו.שילחו דוא"ל מפרגן,שיחת טלפון משבחת או פשוט החמיאו למישהו פנים אל פנים.ככל שתהיו יותר ספציפיים בדברים שתגידו ההשפעה עליכם ( כמו גם על הנמען) תהיה גדולה יותר. כן הפכו זאת לריטואל יומי.

2)      הפרעות מסיחות ומפצלות את האנרגיה המנטאלית שלנו. עשו לכם הרגל לתחום לזמנים קבועים שיחות טלפון קריאת מיילים וכד'. כאשר אתם מרוכזים בביצוע משימה דאגו שכל מסיחי הדעת הטכנולוגיים לא יפריעו לכם. מהר מאוד תגלו שאתם מבצעים את אותה משימה בשליש מהזמן שהייתם מבצעים אותה מאשר כשאתם נותנים למסיחי הדעת להפריע לכם. אני עצמי דאגתי לבטל את הצליל במחשב המתריע על כניסת כל דוא"ל חדש. כאשר אני צריכה להתרכז בקריאת חומר חדש אני דואגת לשבת הרחק מהמחשב ואת הסלולארי אני מפעילה על "שקט". מסתבר שבחברות בהן מקובל לקבל שיחות טלפון במהלך הישיבה זמן הישיבות מתארך לפחות ב 25% ובמקרים רבים משך הזמן לקבלת החלטה מוכפל!!

3) ספרינטים של מיקוד הזמן האפקטיבי למיקוד במשימה אחת הוא בין 90 ל 120 דקות, עם זאת לכל אדם זמן מיקוד אפקטיבי משלו שעשוי להיות קצת שונה. בדקו במשך כמה ימים את זמן המיקוד האפקטיבי האישי שלכם, לאחר שתזהו אותו התחילו לחלק את המשימות שלכם ביומן ל"ספרינטים" של ביצוע על פי זמן מיקוד זה ודאגו בכל "ספרינט" להסיר את כל מסיחי הדעת שמסביבכם.

4) אנשים נוטים להיות יותר ממוקדים בעבודה כאשר הם מחוברים למטרה ומשמעותה. לכן כשאתם מתכננים,הקפידו לכתוב לצד הפעולות את תכליתן. למשל אם סימנתי לעצמי ביומן את השעות 8:00-10:00 כזמן כתיבה , אציין בצד זה את המטרה: "לסיים לכתוב את המאמר על תכנון זמן"  או "להכין את כל נתוני דו"ח המחקר האחרון". כאשר אני קובעת פגישה ארשום : "פגישה עם מיכל במטרה לקבל החלטה בנוגע למועד התנעת פרויקט X וכד"

5) שנו את הסדר: במקום להתחיל את יומכם בקריאה ומענה להודעות דוא"ל (מסתבר שרובנו עושים זאת), הקדישו את השעה הראשונה של היום להשלמת המשימה החשובה ביותר. השלמת משימה חשובה בתחילת היום תיתן לכם תחושה של אנרגיה מתגברת ותהיו פרודוקטיביים יותר לכל אורך היום. מידי ערב עם סיום יום העבודה הגדירו לעצמיכם את האתגר החשוב ביותר ליום שלמחרת רשמו אותו על דף או על צג המחשב באופן שזה יהיה הדבר הראשון שתיראו כשתגיעו לעבודה בבוקר שלמחרת.

6) נקודת מבט- עשו לכם הרגל: לא משנה איזו סיטואציה אתם בוחנים התחילו תמיד את ההתבוננות שלכם משני משפטים:

א. "איזה מזל ש… " בדרך זו תכריחו את עצמיכם למצוא בכל דבר את נקודת האור ואת הרווח. השבוע החלקתי בצאתי מחדר האמבטיה ושברתי את הבוהן ברגלי, המשפט הראשון שאמרתי לעצמי היה :" איזה מזל שבלמתי ולא נפלתי על הגב…"

ב.ההיגד השני הוא: "מה השיעור ?" כאשר אתם שואלים את עצמיכם איזו למידה אתם יכולים להפיק, דברים, טובים כרעים, מקבלים משמעות וערך ובמקום להפחית את האנרגיות שלכם אתם מתמלאים בכוחות חדשים של תובנה השופכת אור על הבטים שונים בחייכם.

טיפ קטן (אבל חשוב) – אל תחכו לתקופה "רגועה" על מנת לתרגל את ההרגלים הללו. בחרו דווקא בתקופה לחוצה בעבודה(סוף שנה, הגשת דוחות וכד'). תיווכחו לראות שאתם מקצרים את זמני הביצוע ואפקטיביים יותר משהייתם בתקופת הלחץ שקדמה לה.

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות