נוב 02 2010

טיפ מספר 2 איך מתחיל הבוקר שלכם? בבית ובעבודה

איך מתחיל הבוקר שלכם? בבית ובעבודה .

טיפ מספר 2

השיחה אודות ניהול זמן ותכנון היא שיחה על פרודוקטיביות ואפקטיביות. שיחה זו מתחילה בדרך בה אתם פותחים את הבוקר שלכם בבית. השעה הראשונה לאחר שנת הלילה יכולה לעשות את ההבדל לגבי הדרך בה תמצו את יומכם. לפניכם כמה רעיונות ,טיפים קטנים שישנו את יומכם, בבית ובעבודה.

שלב ראשון- יקיצה

10 הדקות הראשונות של הבוקר הן אלה שקובעות בתת מודע איך יראה היום שלנו. זה הזמן הקריטי בו מתבצע המעבר משינה לערות. קחו לכם שבועיים-שלושה ותרגלו את ההרגלים הבאים:

 • כשאתם מתעוררים, פיתחו חלון אווררו את החדר ונשמו אויר חדש ונקי – חידוש האוויר ימריץ מיד את גופכם ואת חשיבתכם.
 • נסו לקום לפחות 15 דקות לפני יתר בני הבית והקדישו אותן לטקס קטן משלכם. אני מוצאת שמדיטציה קצרה בבוקר, כשהבית "כולו שלי", הופכת אותי לחיונית יותר במהלך היום. אל תיבהלו מהמונח מדיטציה. המשמעות של מדיטציה היא בסה"כ היכולת להתנתק, לעצור את המחויבויות והדאגות שרצות לנו בראש. בהתחלה קשה לשלוט במחשבות ולהחליף אותן באחרות , אבל לאחר אימון קצר זה מתחיל לעבוד. כל שצריך לעשות הוא:
  • מצאו לכם פינה קבועה שקטה ונעימה , שבו בגוף זקוף (אני אוהבת לעצום את העיניים) והתרכזו במשך דקות ספורות בנשימה ובתחושות של הגוף שלכם. (גם 4-5 דקות יספיקו) .
  • חייכו – העלאת החיוך על פניכם תיצור אצלכם מיד תחושות חיוביות.
  • התרכזו  בתודה. אני מוצאת בכל בוקר לפחות דבר אחד עליו אני מודה ומתרכזת בו (ביהדות ניפתח כל בוקר ב"מודה אני" ולא בכדי…).אני מודה על ילדי, מישפחתי, בריאותי , ביתי, הישגי וכו…הריכוז בהכרת תודה משפיע על האופן בו אני מתייחסת  לכל היום שלי: רגועה יותר קשובה יותר ממוקדת יותר.
  • כאשר אתם קמים מישיבת המדיטציה התמתחו. התמתחות משפרת את זרימת הדם. המתיחה נותנת לנו תחושת יכולת ומכינה אותנו היטב לקראת כל מה שנרצה להשיג ביום החדש.
  • אם תתחילו להתאמן בכל בוקר במדיטציה קצרה' תגלו שהיכולת הכללית שלכם להתמקד- כלומר לשלוט בחשיבה שלכם -תעלה ,מה שישפיע על היכולת שלכם לנצל את זמנכם ביעילות רבה יותר.הרווחתם שתי ציפורים במכה!!!!
 • נותרו לכם עוד חמש דקות לעצמיכם: הכינו לכם את כוס הקפה/ מיץ/ אחר  שאתם אוהבים, התענגו על שתיה איטית. נסו להיתייחס ל10 הדקות הראשונות של הבוקר כבונוס כזמן שבו אינכם עושים דבר מילבד להיתרכז בשקט בשלווה ובתחושות שלכם.

משמעת –תרגול במשך 21  יום

אני יודעת דרושה לכך הרבה משמעת עצמית. אל תתייאשו יצירת הרגל חדש מלווה בשינויים המתרחשים במוחינו – לכך נדרשים בדרך כלל 21 יום של תרגול רציף.

כאשר התחלתי לתרגל בקרים כאלה הנטייה הטבעית שלי משכה אותי אל עיתון הבוקר( ביטלתי את המנוי) אל קיפול הכביסה או אל הדוח האחרון שהיתי צריכה להגיש. לבסוף החלטתי לתחום זמן של שבועיים שבהם התחייבתי בפני עצמי לתרגל קימה שלווה בכל בוקר . לאחר כשבועיים גיליתי שקניתי לי הרגל חדש ( בדרך כלל….), ויותר מכך כאשר אני מתחילה את הבקרים בדרך זו אני מרגישה ממוקדת יותר ויעילה יותר לאורך כל היום.

טיילו עם הכלב

מתקשים לפנות 10 דקות המוקדשות לשלווה שלכם כשאתם בבית? אמצו כלב ( אבל רק אם אתם באמת אוהבים ומחויבים לכך עד הסוף) 10 דקות של טיול בוקר עם הכלב (מבלי לקחת איתכם את הסלולר) הן הזדמנות נהדרת להיות עם עצמיכם ולהתחיל את הבוקר בשלווה, ודרך מצויינת גם לעורר את הגוף שלכם בפעילות פיזית מתונה.  במשך שנים לא "ויתרתי" לילדיי על טיול הבוקר עם הכלבה והתעקשתי לעשות זאת בעצמי….

כעת אתם חיוניים יותר, אני יודעת זה נישמע כפרודכס "לבזבז" זמן על אי עשייה על מנת למקסם את הזמן שלכם…אבל זה בדיוק העינין. כדי לחסוך זמן יש להשקיע זמן. כאשר אתם שלוים יותר ומחויכים תימצאו שכל יתר מטלות הבוקר שלכם נעשות טוב יותר ומהר יותר.

שלב שני –התארגנות של בוקר בבית

הסוד בהתייעלות של התארגנות הבוקר בבית  הוא תכנון ושגרות. ככל שתכניסו סדר קבוע לפעולות שאתם צריכים לעשות בכל בוקר הן תהפכנה להיות אוטומטיות ותתקצרנה.

להלן מספר שגרות להורים וגם לאחרים להתמודדות יעילה עם מטלות הבוקר:

 • רשימת סדר הכינו רשימה עם סדר הדברים שאתם צריכים לעשות בכל בוקר והתחילו לתרגל אותה. במהרה יהפוך הסדר לשגרה ותגלו שאתם חוסכים זמן. תוכלו להכין רשימה כזו עם ילדיכם ולתרגל איתם עד ליצירת שיגרה.
 • כאשר הילדים קטנים אפשר להפוך זאת למשחק מטלות : מי מבצע הכל על פי הסדר? ילדים קטנים אוהבים שגרות, הן מעניקות להם תחושת ביטחון. אם תצליחו להטמיע אצלם את סדר הדברים הם עצמם לא יוותרו על השגרות
 • סידור ילקוטים, ובחירת בגדים – בערב הקודם לפני השינה.
 • גיסתי נהגה להכין לילדיה את הכריכים לביה"ס כבר בערב
 • כדי להימנע מדיונים על העדפות של כריכים אפשר להכין עם הילדים תפריט שבועי של כריכים ולתלות אותו על המקרר – כך כולם ידעו למה לצפות ותחסכו את זמן הדיונים וההתלבטויות.
 • שעונים: אני נוהגת לכוון את כל השעונים בבית לחמש דקות קדימה (אפשר גם עשר דקות). בדרך זו כמעט אף פעם איני מאחרת ותמיד יש לי זמן נוסף המאפשר לי לעשות הכל בנחת.

שלב שלישי- בוקר בעבודה

כעת לאחר שסיימתם את התארגנות הבוקר בבית (בשלווה או במאבק – תלוי בכם) אתם עוברים לשלב השני של יומכם – העבודה.

אם התחלתם את יומכם ממקום של שלווה והתמודדתם היטב עם אתגרי הבוקר בבית אתם נמצאים במקום מצויין על מנת להתחיל את עבודתכם ולהיות פרודוקטיביים. גם אם עברתם "בוקר קשה" יש לכם כעת הזדמנות להתחיל מחדש ולשנות את "מסלול הבוקר" אליו נכנסתם.

כרטיס פתיחת יום

אני מזכירה לכם כאשר מדובר על ניהול זמן  המשימה אינה רק להיות יעילים, אלא להגביר את האפקטיביות!! לשם כך צריך בראש וראשונה לבנות מודל חשיבה הממוקד בעיקר, פתוח לרעיונות חדשים ולוותר על שיפוטיות.

דרך מצוינת שאימצתי היא לפתוח את הבוקר בעבודה עם כרטיס פתיחת יום שהכנתי לעצמי (בגודל של כרטיס אשראי) ובו ארבע שאלות ממקדות:

1. מהו האתגר המרכזי העומד בפני היום?

2. האם אני מוכנה לשים לב שיש לי כבר "מודל ידיעה" (דעות,שיפוטים) לגבי דברים?

3. האם אני מוכנה לוותר על השיפוטים והפרשנויות שיש לי לגבי השיחות, והאינטראקציות שיהיו לי היום?

4. האם אני מוכנה ללמוד משהו חדש מהמפגשים שיהיו לי היום?

5. מי ואיך אני צריכה/רוצה להיות היום כדי להפיק תוצאות יוצאות דופן? ( קשובה, יצירתית, נילהבת, ממוקדת וכו… לבחירתכם)

שימו לב- זה בידיים שלכם !!!כאשר אני בוחרת את הדרך בה אני צריכה להיות היום על מנת להפיק תוצאות – אני מגבירה את האחריות והשליטה שלי במציאות ובהתרחשויות.

בהמשך תגלו שאני חסידה של כרטיסי עבודה המשמשים עבורי כ"מארגני חשיבה" המגבירים את השליטה שלי במציאות.

מטרת כרטיס הבוקר:להפוך לשגרה יומית את  מיקוד סדרי עדיפויות, ההימנעות מפיזור, תיעול החשיבה שלכם לפתיחות: ההתמודדות עם קיבעון והפתיחות לרעיונות  והיזדמנויות חדשים.

אופן השימוש :

 • הציבו את הכרטיס לפניכם על שולחן העבודה שלכם. אם אתם עובדים בחוץ פשוט שימרו אותו בארנק שלכם.
 • הוציאו את הכרטיס בכל בוקר לפני שאתם מתחילים את יום העבודה שלכם. וענו על ארבעת השאלות.
 • בדרך זו תמקדו את עצמיכם לבצע את המטלות והאתגרים העומדים בפניכם בדרך אפקטיבית.

טיפ קטן:

כאשר אתם מתחילים לעבוד עם הכרטיס, אני ממליצה בימים הראשונים לענות על השאלות בכתב. בהמשך הן תהפוכנה לחלק משגרת יומכם ולדרך חשיבה.

בוקר טוב!!!

3 תגובות

3 תגובות לפוסט “טיפ מספר 2 איך מתחיל הבוקר שלכם? בבית ובעבודה”

 1. רונית גורבתאריך 05 ינו 2011 בשעה 8:56 am

  נהדר.
  קצר,ממוקד, ענייני. ומדויק.
  תודה.
  הרבה מוצג בדיוק באופן בו אני פונה ללקוחות שלי…

  [Reply]

 2. רודיבתאריך 10 ינו 2011 בשעה 8:10 am

  מעולה!

  [Reply]

 3. ד"ר אורית ברבתאריך 10 ינו 2011 בשעה 9:12 am

  בכף. תמיד משמח לדעת שמה שאני כותבת מביא תועלת.

  [Reply]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות