דצמ 31 2010

טיפ מס 13- ולפעמים החגיגה ניגמרת… על סיום אפקטיבי

היום מסתיימת שנת 2010. זה הזמן לטפל בסיומים. סיום יום העבודה, סיום השנה, סיום השבוע.

היכולת שלנו לסיים משהו בצורה מסודרת ולעבור לדבר הבא, לפעילות הבאה היא אחד מהתנאים למיצוי יעיל של המשימות הפעולות והתחומים השונים בהם אנו עוסקים בחיינו ולתחושת הסיפוק וההנאה מחיינו.

כאשר אתה מסיים את יום העבודה או את שבוע העבודה עם הרגשה טובה של עשיה אפקטיבית אתה מרגיש מלא חיות ומרץ ופניות לחיי הפנאי ולחיי המשפחה שלך. אנשים רבים, משיגים הרבה במהלך עבודתם אך מסיימים את יום העבודה בתחושה רעה לגבי ההישגים שלהם. תחושת חוסר המיצוי גורמת להם לקחת את העבודה הביתה, חייהם הפרטיים מושפעים מכך ובסופו של דבר הם חווים חוסר סיפוק ואפקטיביות נמוכה הן בעבודה והן בחיים הפרטיים. אנשים מדווחים על תחושה של "לרוץ אחרי הזנב"  " ללא אויר" וכד'

סיום אפקטיבי = סדר בראש

ההתמודדות עם הבעיה דורשת ניהול עצמי  ויכולת מיקוד הפרדה וסדר מחשבתי המתרחשים במוח שלנו. תחושת האפקטיביות היא משתנה התלוי בהגדרות שלנו ובדרך בה אנו מציבים לעצמינו את מטרותינו- ולכן תלויה בראש וראשונה בנו עצמינו.

הפעולה הראשונה שיש לעשות היא  להתחיל את היום ו/או השבוע בהגדרת המשימות כפי שהצעתי לכם בטיפ מספר 1 ולהשתמש בכרטיסיית פתיחת יום שמצורפת אליו.

אם אתם מזהים באופן קבוע שאתם יוצאים מהעבודה ומסיימים את השבוע בתחושות של "לא הספקתי" או תחושה של עשיה שלא הושלמה , התחלו לשאול את עצמכם מידי יום בתחילת העבודה  גם את השאלה הבאה:

מה אני רוצה לדעת שביצעתי והשגתי היום כדי שאוכל להרגיש  טוב  עם סיום העבודה בסוף היום?

שאלה דומה תוכל להציב לעצמך בתחילת כל שבוע:  עד ליום חמישי בשעה 17:00מה אני רוצה לדעת שביצעתי והשגתי כדי שאוכל להרגיש  טוב  בקשר לכל השבוע?

הרעיון הוא להגיע לבהירות עם עצמינו מהן התפוקות הראליות והאפשריות ליום עבודה המסתיים בשעה סבירה שיאפשרו לנו לחוש סיפוק ויפנו אותנו לחלקים האחרים של חיינו ביום או בשבוע מסוים.

כשלא עומדים במטרות…

השאלה היא מה קורה כאשר הגדרנו לעצמינו  משימות ותפוקות ולא עמדנו בהן.

היכולת להתמודד עם המשימה באותם מקרים בהם לא הגענו לתפוקה האידיאלית כרוכים בשימוש בשתי יכולות וערך אחד : גמישות, השלמה  וחמלה.

גמישות היא היכולת להתאים את עצמינו מטרותינו וציפיותינו למצבים שונים. יש המבלבלים בין המושג גמישות למושג ויתור.  גמישות אינה ויתור על התכניות המטרות וההישגים שהצבנו לעצמינו. כאשר אני אומרת גמישות אני מתכוונת לכך שעליכם להיות קשובים כל הזמן למציאות ולהתרחשויות החלות בה ולדעת להתאים את דרישותיכם באפקטיביות למצב קיים על בסיס שאיפה למיצוי מקסימלי.

היכולת לגמישות דורשת מאתנו לפתח  שתי נקודות מבט נוספות : האחת קשורה לתפיסת השלמות והשנייה לחמלה.

שלמות והשלמה: פרויקטים רבים לא הגיעו ליעדם רק משום שהמבצעים התעקשו על שלמות ולא הוציאו אותם לפועל עד שהגיעו לתוצר המושלם. למרבה הצער כאשר התוצר המושלם היה בידיהם הם גילו שהוא כבר לא רלוונטי וכל מאמציהם ירדו לטמיון. כאן אני חוזרת שוב למושג שהסברתי בטיפ אחר : The good enough mother  , ולחשיבות בהגדרת תוצאה שתהיה טובה דיה במסגרת זמן מוגבלת. לכן כשאתם מגדירים את התפוקה האפקטיבית ממנה תהיו שבעי רצון, שימו לב שאתם משלבים במרכיב האיכות את מרכיב הזמן ומציבים לעצמיכם תוצאה טובה דיה אך לאו דווקא מושלמת.

התחילו להשלים גם עם הבלתי מושלם. שימו לב לטבעם של כל הדברים בעולם: גם הסלע הקשיח ביותר הולך ומשתנה ומתעצב כל הזמן. מושלם הוא מושג מתעתע שאינו קיים באמת במציאות אלא באופן יחסי. התחילו להשלים עם התוצאה הטובה דיה – מחר כאמור יש יום חדש.

המושג השלישי שאתם חייבים לפתח שיאפשר לכם להיות גמישים ולא מושלמים הוא החמלה. התחילו לחמול על עצמיכם. אפשרו לעצמיכם לא להיות מושלמים, אפשרו לעצמיכם ללכת הביתה "בראש נקי" גם אם לא כל מה שתכננתם בוצע בשלמות. זכרו, אם אתם מתנהלים נכון (אם יישמתם את כל סדרת הטיפים שלי כלשונם – אתם נמצאים כבר בנקודה אחרת ומתנהלים נכון) מרבית הדברים שלא ביצעתם הם תוצר של מציאות שדרשה מכם גמישות ושינויים בסדרי עדיפויות ולא תולדה של עצלות או ניהול עצמי לא נכון.

בואו נהיה פרקטיים:

כדי לסיים את יום העבודה שלכם באפקטיביות ולעבור לחלקים האחרים של היום שלכם מלאי אנרגיה  אני מציעה לכם להכין כרטיסיה להשלמת יום.

מידי יום עם סיום יום העבודה הוציאו את הכרטיסייה וענו על השאלות הבאות:

  1. מה "עבד" לי היום? במה שעשיתי ובמי שהיתי.
  2. מה לא עבד?
  3. על מה אני סולח היום לעצמי ולאחרים?
  4. על מה אני מוקיר את עצמי היום?

רק לאחר שתענו על השאלות העבירו מטלות שלא הושלמו ליום המחר או כל מועד אחר.

תהליך של השלמה מאפשר מעבר טוב לחלקים האחרים של חייך כמו גם פותח את האפשרות ליצירת עתיד חדש.

בהצלחה!!!

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות