דצמ 05 2010

טיפ מס 10- מהו מחולל הזריזות מס 1

התקפת הטרור ב 11 בספטמבר על מגדלי התאומים ויעדים אחרים בארה"ב , שינתה את פני עולם התעופה. תורים ארוכים בשדות התעופה, בדיקות חוזרות וישנות שאורכות זמן רב. הזמן הממוצע להגעה מיעד אחד לשני באמצעות טיסה התארך מאוד ועלויות הטיסה הפכו גבוהות יותר. הסיבה למצב שנוצר נעוצה כמובן בחשש מפיגועים שדרש הגברת הבידוק. במילים אחרות  חלה ירידה במדד האמון בבטיחות עולם התעופה.

העניין פשוט: כאשר רמת האמון יורדת- פעולות הופכות מורכבות וממושכות יותר. רמת אמון יורדת מלווה בחששות ופחדים הדורשים מאתנו להפעיל מקדמי הגנה שדורשים זמן ובדרך כלל מסרבלים תהליכים. כאשר האמון עולה – תהליכים מתקצרים ואנחנו יכולים לחסוך זמן וכסף רב (Covey,2006).

כשאתם מבצעים רכישה של מוצר או שירות שיש לכם בו אמון רב, מתקצר תהליך קבלת ההחלטות שלכם. כאשר יש לכם יחסי אמון עם מישהו שצריך לבצע עבודה עבורכם, אתם נותנים לו לבצע את העבודה ללא הפרעות ועיכובים מיותרים חוסכים זמן רב ומאפשרים לו להיות אפקטיבי יותר. כאשר יש לכם יחסי אמון אמיתי עם ילדיכם הכל נעשה קל יותר ומהיר יותר ואינכם צריכים לבזבז אנרגיות מיותרות שתכליתן לוודא שמה שאתם יודעים אודותיו, מעשיו חבריו וכו  הוא אכן מה שקיים במציאות.

שייט מיפרשים הוא עוד דוגמא הממחישה את הקשר בין אמון לזריזות ואפקטיביות. שייט הוא אחד התחביבים של בן זוגי ושלי. במשך השנים שטנו עם צוותים שונים ומגוונים וחוינו את ההבדל בין שיט עם צוות שמתקיים אמון בין חבריו לכזה שרמת האמון בו נמוכה.  צריך לזכור  שבים ישנם מצבים בהם הזריזות חיונית ביותר ועשויה  להיות גורם מכריע בין מצב בטוח לסכנה. בשיט תחרותי שבו שם המישחק הוא מהירות הדבר בולט עוד יותר.כאשר קיימת רמת אמון גבוהה  ובעיקר כאשר הסקיפר רוכש אמון לאנשי הצוות נעשות הפעולות במהירות הנידרשת ובאפקטיביות רבה. כאשר רמת האמון נמוכה והסקיפר אינו סומך על אנשי הצוות הוא נוטה לבצע יותר פעולות בעצמו או לחלופין לבדוק כל פעולה שעושה הצוות. בכך הוא מגביל את היתרון היחסי של שימוש בכמה כוחות יחד (צוות) ומוריד את זמני התגובה ואיכות הביצוע בפרק זמן נתון.

כדי להבין כיצד אמון מקצר תהליכים בחיי היו יום בעבודתכם, חישבו על אדם שיש לכם יחסי עבודה אתו: כפיף, ספק, קולגה ,כזה שאתם נותנים בו אמון רב-  אלו פעולות במערכת יחסי העבודה שלכם הייתם צריכים להוסיף אלמלא נתתם בו אמון? וכמה כסף נוסף היה כל זה עולה?

 • כמה ישיבות או דיונים נוספים הייתם צריכים לקיים?
 • כמה שאלות נוספות הייתם צריכים לשאול?
 • כמה בדיקות ובקרות הייתם צריכים להוסיף?
 • כמה מידע נוסף הייתם צריכים לקבל ממנו?
 • כמה זמן הייתם צריכים לבזבז על הסברים והבהרות מפורטות?

כעת חישבו על מישהו בעבודה שאינכם נותנים בו אמון. בכמה הייתם יכולים לקצר את תהליכי העבודה מולו אילו נתתם בו אמון?

נסו למצוא דוגמא לאדם אליו אתם מדווחים (בהוה או בעבר)כזה שאינו נותן בכם אמון מלא- אילו פעולות היו נחסכות מכם אילו נתן בכם אמון? כמה זמן הייתם חוסכים ? עד כמה הייתם משפרים את האפקטיביות שלכם?

אמון הוא הכלי היעיל ביותר ליצירת קיצורי דרך. אם אתם רוצים להגביר יעילות , להיות אפקטיביים, ולקצר זמנים – התחילו להשקיע במערכות יחסים של אמון:

 • העדיפו (במידת האפשר)לעבוד עם אנשים שאתם נותנים בהם אמון
 • השקיעו בבניית האמון של אחרים בכם
 • עיזרו לאחרים לבנות את האמון שלכם בהם.
 • השקיעו בבניית יחסי האמון בארגון שלכם.

איך בונים אמון ומשפרים אפקטיביות?

בספרו The speed of trust , מונה המחבר, קוביי, סדרה ארוכה של התנהגויות ליצירת אמון. בהשראת רשימה זו יצרתי רשימה של שישה מחוללי אמון מרכזיים. אם תקפידו בהם, תזכו במערכות יחסים של אמון תוכלו להתנהל ביעילות ואפקטיביות רבה יותר. בצד זה תזכו בסיפוק רב ממערכות יחסים שיעניקו לכם אנרגיה נוספת שתגביר את האפקטיביות שלכם.

 1. יכולות– אנחנו נוטים לתת אמון באדם  שאנו מכירים ביכולות הרלוונטיות שלו. פתחו את יכולותיכם, היו בלמידה ושכלול מתמיד בדקו שאלה שאתם עובדים איתם יודעים מהן היכולות שלכם, היכן נמצאים הכישרונות שלכם ומה הם יכולים לבקש מכם. צניעות היא תכונה נפלאה אולם אם יכולותיכם לא תהיינה גלויות – תתקשו לבנות אמון בנוגע ליכולת הביצוע שלכם. אל תתרברבו, דאגו להציג יכולות באמצעות עשיה ומתוך ענווה. מצד שני טפחו את האמון שלכם בזולת  דאגו לחשוף והיו מודעים ליכולות של אלה שאתם עובדים איתם. כשאתם נותנים אמון באנשים סביבכם נחסך הרבה מזמנכם.
 2. יושרה– עימדו במילה שלכם. סנכרנו בין הדברים שאתם חושבים, אומרים ועושים. קיימו הבטחות. כאשר תהיו ידועים בזכות העקביות שלכם בקשר בין כוונה,הצהרה וביצוע לא תתקשו לזכות באמון. התחילו לבחון את מערכות היחסים שלכם עם אחרים דרך משקפי האינטגריטי/ יושרה. צרו סביבכם מעגלים של אנשים בעלי אינטגריטי – ותוכלו לחסוך זמן רב ולייצר תהליכים יעילים.
 3. אכפתיות– גלו אכפתיות ודאגה אמיתית לאחרים. כאשר אנשים משוכנעים בטהרת הכוונות שלכם, כאשר הם משוכנעים שגם טובתם ולא רק טובתכם שלכם עומדת לנגד עיניכם – הם יתנו בכם את אמונם. המפתח לכך הוא לנהל מערכות יחסים, ולמסגר מצבים על בסיס תפיסה של win- win situation .כאשר תתחילו לבחון את מטרותיכם ואת השגת האינטרסים שלכם מתוך זווית הראיה פילוסופית שאינכם יכולים לזכות אלא כאשר גם אחרים זוכים, תתחילו לראות אותם באמת ותפתחו (גם אם זה יקח זמן) הרגלים של אכפתיות מאחרים. הראו את האכפתיות שלכם- אך אל תזייפו אותה.
 4. תוצאות – גם אם יש לכם יכולות ואתם מצטיינים ביושרה ואכפתיות , לא תוכלו לזכות באמון אם לא "תביאו את התוצאות". היו מכוונים ליצירת תוצאות וליצירת ערך. התוצאות שלכם הן ההוכחה לביטוי היכולות שלכם. זוהי ההוצאה לפועל של מקדם האמון בכם. קחו אחריות על תוצאות. כאשר דברים אינם מצליחים הפגיעה באמון נמוכה כאשר אנשים לוקחים אחריות על התוצאות מודים בטעות ופועלים בקשר לכך.
 5. לויאליות– הראו נאמנות לאלה שאתם עובדים איתם. פרגנו לאחרים, גם כשאינם נוכחים. הכירו בתרומה של אחרים, תנו את הקרדיט למי שמגיע ברוחב לב. העריכו וכבדו אנשים גם כשאינם נמצאים על מנת לדבר בשם עצמם. שמרו על פרטיות האינפורמציה שיש לכם אודות אחרים- אנשים שיחוו אתכם פועלים כך כלפי אלה שאינם נוכחים יסיקו שכך תפעלו גם לגביהם ויתנו בכם את אמונם.
 6. נהלו תקשורת ישירה, בהירה ומקשיבה – תנו לאנשים להבין היטב מה הציפיות שלכם והיכן אתם עומדים, דברו ישירות אמרו את האמת , קראו לדברים בשמם אל תסתובבו סחור סחור ותסבכו את העלילה, השתמשו בשפה בהירה ומובנת. הקשיבו תחילה. אנשים נוטים לתת אמון כאשר הם יודעים שהצד השני באמת מקשיב להם ומבין את עמדתם. שימו לב- מיהם האנשים שמקשיבים לכם באמת?

3 תגובות

3 תגובות לפוסט “טיפ מס 10- מהו מחולל הזריזות מס 1”

 1. מיה ויינשטייןבתאריך 06 דצמ 2010 בשעה 1:30 am

  השכלתי ונהנתי מהשיום ומסגרת ההתיחסות. תודה

  [Reply]

 2. יפתחבתאריך 12 דצמ 2010 בשעה 10:40 am

  מעולה.

  [Reply]

 3. דר רוןבתאריך 06 אוק 2012 בשעה 11:16 pm

  מאמר מבריק
  תמציתו תתנהגו עם אחרים כפי שאתם רוצים שיתנהגו איתכם
  וחייכם יהיו פשוטים נעימים ויעילים יותר
  נהגו
  ביושרה כנות פרגון אמון אכפתיות והתלהבות מהסובבים אותכם
  בהצלחה
  רון

  [Reply]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות