אפר 12 2012

אפקטיביות ניהולית 5- שימוש אפקטיבי בסמכות

ניהול אנשים במאה ה21 הופך להיות יותר ויותר מורכב. ניהול של מגוון רחב של אנשים מתרבויות וארצות שונות, ניהול מרחוק, ניהול מטריציוני, ניהול של בני דורות שונים ועוד…

אחד הנושאים העולים שוב ושוב בסדנאות למנהלים שאני מעבירה היא דילמת הסמכות. מנהלים רבים חשים שבעידן הנוכחי משתנה המשמעות של הסמכות הניהולית, הם מתלבטים איך להפעיל אותה  ומחפשים דרכים חדשות לנהל ולהשפיע על כפיפהם. אי הבהירות לגבי אופי התפקיד הניהולי  והסמכות מביאה לעיתים מנהלים  לנקוט בדרכים  כמו שימוש בבירוקרטיה על מנת להמנע משימוש בסמכות או נטיה ליצור הרמוניה בכל מחיר, המובילה לחוסר הכרעה. (הרמוניה היא דבר מצויין אך לא על בסיס ויתור על החלטות והכרעות קשות כקלות)

אחת השאלות החשובות שמנהל צריך לבחון היום היא האם אני משתמש בסמכות שניתנה לי לנהל באופן אפקטיבי?

מנהלים אפקטיביים יודעים לנהל את הסמכות שלהם נכון. הם שואלים את עצמם: האם אני צועד בבטחה  על החבל הדק בין פעולות הנעשות מכוח הסמכות לבין פעולות מכוח ההשפעה? באיזו מידה אני משלב ניהול מכוח הסמכות והתפקיד עם ניהול היוצר מחויבות מכוח  ההשפעה?

אחד התחומים החשובים שיאפשרו לך לפעול מתוך סמכות והשפעה באפקטיביות הוא, רמת האמון שתצליח ליצור בינך לבין אנשיך. כדי ליצור אמון מנהל צריך להיות בעל ביטחון עצמי ואגו חזק (אך לא גדול….) ולפעול משתי הזויות של סמכות ויצירת השפעה.

מנהלים מעוררי אמון הם אלה :

  • שכפיפהם מאמינים ביכולתם לקבל את החלטות. כלומר כאלה שהוכיחו יכולת הכרעה.
  • כאלה הפועלים מתוך אינטגריטי כלומר בהלימה גבוהה בין הכוונות וההצהרות שלהם- לפעולות והמעשים שהם עושים.
  • מתענינים באמת בכפיפים שלהם, מביעים אמון ביכולותיהם, ומעמידים את עצמם יחד איתם כלומדים תוהים וטועים אפשריים.

בחן את עצמך:

האם אתה  מנהל היודע :

  1. ליצור סדרי עדיפויות?
  2. ליצור סטנדרטים ערכים וגבולות ולפעול לאורם?
  3. להכריע בין אפשרויות ודעות ולקבל החלטות ?

ויחד עם זאת האם אתה מוצא את עצמך אומר לאנשיך:

טעיתי….אני לא יודע …..האם תוכל לעזור לי….. האם תוכל להסביר לי…..מה הית עושה….. אני מצטער…..מה אתה צריך? …. מה יוכל לעזורלך….

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות