מרץ 03 2011

בהירות:לראות מבעד לערפל- ניהול החשיבה 6

בפוסט הקודם,שיפור החשיבה 5, מניתי ארבעה כשלים טבעיים של החשיבה האנושית, אותם ליקוים שאנו לוקים בהם באופן שיטתי.

פזיזות,חד ממדיות,ערפול ופיזור.

בחלקה השני של רשימה זו תוכלו למצוא כללי שימוש ליכולת היסוד הראשונה המטפלת בכשלים אלה והיא הבסיס לכל חשיבה רציונלית: בהירות.

כדי להתמודד עם כשלי החשיבה הטיבעיים שלנו, אותן טעויות שיטתיות שאנחנו עושים כאשר אנחנו מקבלים החלטות, מתכננים וכמובן פועלים, יש לראות אל מעבר לחשיבה הרציונלית.  ברשימות הבאות אזמין אתכם

להיתבונן על ארבעה ממדים הפועלים  יחד בתהליכי החשיבה שלנו:

  • חשיבה ראציונאלית שהיא חשיבה לוגית הגיונית
  • חשיבה אמוציונאלית,חשיבה הנובעת מהרגשות המפעילים אותנו
  • חשיבה אינטואיטיבית,חשיבה הנובעת מידיעה והדרכה פנימית
  • חשיבה מעשית-יצירתית,חשיבה היודעת לתכלל את שלושת סוגי החשיבה הקודמים ולהפוך אותם למתכון פעולתי.

ובכל זאת אני מתחילה בחשיבה הראציונאלית….

בשנים האחרונות אני עדה לסחף גדול של מחקר, סדנאות ופירסומים העוסקים בהבטי חשיבה אמוציונאלייים ואינטואיטיביים .

אין ספק  שראוי לו למחקר שיטפל בהבטי חשיבה אלה שלאורך שנים רבות לא ניתנה להם תשומת לב מספקת והם ממדים קריטיים המשפיעים על החשיבה (אני מבטיחה לגעת בהם בהרחבה בהמשך).

יותר מכך, בתרבות חשיבה מיטבית, כל סוגי החשיבה פועלים בהדדיות ואיכות החשיבה הראציונאלית מושפעת גם מאותם ממדים אמוציונאליים ואינטואיטיביים

אולם, האם איננו שופכים את התינוק עם המיים?

נדמה שלאור המגמה הרווחת נדחקה מעט הצידה, בקרב ציבור רחב, מסורת מפוארת רבת שנים של חשיבה רציונלית ושימוש בלוגיקה.מסורת שיש לה פרוצדורות מובנות בעלות ערך רב שראוי לשלוט בהן.קיימת הנחה סמויה,שגויה לטעמי, שתחום זה של חשיבה ראציונאלית הוא מובן מאליו וטבעי לנו ופרוצדורות החשיבה הראציונאלית שגורות היטב אצל כולנו.

הנחות אלה ומגמה זו מסוכנת מאוד.אם לא נקפיד על איזון בין סוגי החשיבה ולא נחזק את כולן כמכלול, נאבד בדרך איכויות חשובות, ושוב כפי שקרה בעבר,"בתקופה הראציונאלית",נימצא את עצמינו מיסתמכים רק על זוית ראייה של חלקיות התמונה – ואיכות החשיבה הכוללת תיפגע.

לכן החלטתי להקדיש את הפוסטים והטיפים הראשונים שאני כותבת אודות חשיבה לתהליכי חשיבה קצת פחות פופולריים בדיון היום :תהליכי החשיבה הלוגיים ראציונאלים.

חשיבה ראציונאלית -למה היא חשובה דווקא היום?

חשיבה רציונלית היא יכולת ונטייה מרכזית בסביבה ובעולם שבו אנשים נדרשים לנהל את עצמם, לפעול וללמוד באופן עצמאי. ככל שכמות הידע והמיגון סביבנו גדלים ומשתנים במהירות, ככל שאנו נדרשים להיות אוטונומיים, ככל שמתרחבות האפשרויות שלנו להמציא את עצמינו מחדש להחליף מקצוע, מקום מגורים אמונה ודת ואפילו לבחור בזהויות שונות בעולם הווירטואלי – הצורך  לקבל החלטות ולעשות בחירות בחיי היום יום הולך וגדל. נטיות ומיומנויות של חשיבה רציונלית  הופכות להיות צורך לניהול חיים.

בתרבות של חשיבה מטפחים את השימוש ברוטינות של חשיבה העושות שימוש במיומנויות של חשיבה ראציונאלית(לצד חשיבה אחרת בה אגע בהמשך)

מיומנות ראשונה- יכולת ההבהרה

חשיבה רציונלית תלויה בארגון משופר של החשיבה. כדי לטפח אותה יש לפתח כמה מיומנויות יסוד. הראשונה בהן בה אגע היום היא יכולת ההבהרה. כאשר יש בהירות ניתן להגיע במהירות רבה יותר ובדיוק רב יותר להחלטה ולפתרון רלוונטיים.

אם אתם רוצים לפתח את יכולת ההבהרה שלכם ושל אחרים בארגון שלכם התחילו כל תהליך חשיבה משלושת הפעולות הבאות היוצרות בהירות:

a.       מיקוד וזיהוי– כאשר יש לנו מוקד, כאשר אנחנו יודעים היכן הפוקוס אנחנו יכולים לזהות מה רלוונטי ומה לא רלוונטי לעניין.

מה עושים? הפעולה הראשונה שיש לעשות בכל תהליך של חשיבה, פתרון בעיות,בחינת תהליך, קבלת החלטה הוא להגדיר מהו המוקד? מהו הנושא והיכן נימצא המוקד אליו אנו מכוונים?

רשמו במרכז הדף /הלוח את הנושא או העינין בו תרצו לטפל. כעת התחילו לאתגר אותו בשאלות.

b.      שאלות הבהרה– שאלות הבהרה מסייעות להבנה ולזיהוי המוקד.

מה עושים? לאחר שהגדרתם נושא ועניין אתגרו אותו בכמה שאלות: למה אנחנו מתכוונים? למה אנחנו חושבים שהדיון בנושא זה הוא המפתח לתוצאה/ הפתרוןן? מה זה אומר לתת פתרון לנושא המחשבים בארגון? מהו הנושא המרכזי שיש לדון בו כשמדברים על שיפור השרות? וכד'

מול השאלות חדדו את ניסוח המיקוד שלכם עד שתגיעו לניסוח מדויק מולו תנהלו את המשך החשיבה.

c.       הגדרת מונחים– לאופן שבו אנחנו מגדירים מונחים יש השפעה רבה על ההחלטות שאנחנו מקבלים ועל התקשורת שאנו מקימים עם אחרים.

מה עושים? כאשר דנים בנושא מסוים יש לברר תחילה מהם המונחים המרכזיים וכיצד אנחנו מגדירים אותם. למשל אם אנחנו רוצים לדבר על תרבות ארגונית חשוב שתהיה לנו הגדרה ברורה מוסכמת מהי תרבות ארגונית? כאשר רוצים לבנות תהליך של משוב והערכה כדאי להבהיר תחילה את שני המושגים הללו ולהגדיר אותם.

מהמוקד שהגדרתם שילחו קרניים (כמו שעשיתם במפת החשיבה) ורשמו את המושגים המרכזיים הקשורים בנושא. הגדירו אותם לפני שאתם ניכנסים להמשך החשיבה.

כעת אתם יודעים מהו המוקד שלכם, מדוע הגדרתם אותו ועל מה הוא אמור לתת מענה,ומהם המושגים הקשורים אליו ומשמעותם.

בחירת המוקד, בחינתו באמצעות שאלות והגדרת מושגי היסוד בהם נטפל יעזרו לכם ליצור את הקרקע להמשך תהליך החשיבה  מתוך "השדה" הרלונטי למטרות החשיבה שלכם .

בהצלחה!!!

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות