ספט 01 2010

מתחילים מחדש… תכנון וניהול חיים (חלק א )

מאת: בשעה 1:43 pm נושאים: פיתוח חשיבה,תכנון

שנה חדשה בפתח ושוב אני מוצאת את עצמי מתבוננת על השנה שחלפה: ה עשיתי? כיצד התנהלו חיי ? מהם הדברים שרציתי להשיג והשגתי? מה עדיין נישאר בגדר שאיפה?

אני בודקת גם את איכות חיי: כמה זמן הקדשתי לפעילות גופנית, פנאי, תחביבים ומערכות יחסים? האם אני שביעת רצון ? מה ארצה לשמר והיכן אני רוצה לחולל שינוי בשנה החדשה? אני מקדישה להתבוננות ולחשיבה זו יום שלם שבסופו אני יוצאת עם מטווה לתכנון השנה החדשה.

לפני מספר שנים הרציתי  בפני קבוצה של נשים חרדיות אודות  תכנון וניהול זמן .עם סיום ההרצאה ניגשה אלי אחת הנשים הודתה לי בהתרגשות רבה, והגדירה את נושא ההרצאה כ"נעלה וחשוב במיוחד". שאלתי אותה לפשר התגובה הנירגשת. ציפיתי לשמוע על הקושי לתמרן בין עול של פרנסה לגידול עשרה ילדים, אולם היא הפתיעה אותי ואמרה : "החטא החמור ביותר על פי היהדות הוא בזבוז זמן – זהו הדבר היחיד בעולם שכאשר הוא עובר – הוא נעלם מן העולם לבלי שוב ולא ניתן לחזור עליו

תכנון הוא בראש וראשונה מיומנות חשיבה. כאשר בונים בית מתחילים  במלאכת התכנון רק לאחר מכן מתחילה פעולת הבניה עצמה. התוצר הסופי בעיקרו הוא פועל יוצא של תכנון: תחילתו בהליך חשיבה, המשכו על הנייר ולבסוף הביצוע. בדרך דומה אנחנו מתכננים פרויקטים חשובים, אירועים וכד. אז למה שלא נתייחס ל"פרויקט" הכי חשוב שלנו ,החיים שלנו ,כאל בניית בית?

המשאב המרכזי בתכנון החיים הוא כמובן זמן. לצידו נעשה שימוש במשאבים נוספים כמו יכולות, רצונות אנרגיה וכד. לרבים מאיתנו דרכים ושיטות לתכנון וניהול הזמן.

לכל אחד מאיתנו דרכים ושיטות לתכנון וניהול הזמן. ברשימה זו ובזו שאחריה אתאר  את הדרך שלי לתכנון ולניהול זמן, וכיצד אני נוהגת להתגבר על אותן מכשלות – הנמצאות בדרך כלל במוחינו ועשויות להכשיל אותנו בניהול חיינו  .

שלב ראשון : שינוי גישה

שאלו את עצמיכם:

כמה זמן בדיוק אתם מקדישים במהלך שבוע לעבודה?

כמה זמן בשבוע אתם מקדישים לשיחות עם חברים?

נסו לדייק ולאמר כמה זמן אתם מקדישים לצפייה בטלוויזיה? לעבודות הבית?

אם תרצו לדייק ( ואני מתכוונת ממש לדייק) תגלו שבעצם אינכם  באמת, יודעים.

אחד התחומים החלשים אצל רובנו הוא תכנון. כשאני אומרת תכנון אינני מתכוונת לתכנית עבודה, שהיא פועל יוצא של תכנון ורובינו משתמשים בה בחיינו המקצועיים. תכנון קשור בראש וראשונה לפרודוקטיביות ואפקטיביות  ולדרגת החופש שלנו ועל כן צריך להתייחס למכלול החיים. הנושא של זמן מהווה את אחד הדברים שגורמים לרבים להיאנח. ההבדל המשמעותי בין אנשים שחשים שיש להם זמן "ללא מספיקים" הוא קודם כל בגישה לזמן. שינוי גישה היה הדבר הראשון ש"עבדתי" עליו כאשר התחלתי לעבוד על תכנון.

אחת הבעיות המרכזיות בהתייחסות שלנו לזמן היא בבעיה של דחיית החיים: כשהילדים יגדלו, אחרי החורף, לאחר שארוויח מספיק… יש לנו נטייה לחיות לקראת…. במקום לחיות את החיים. תכנון זמן הוא חשוב ביותר ותכנון חיים יעזור לנו להתנהל טוב יותר אבל אם נקדיש את חיינו כל הזמן להכנות לקראת… נפספס את עצם החיים. המפתח לניהול זמן נמצא קודם כל ביכולת שלנו לפתח גישה מאוזנת. ללמוד להקדיש זמן לתכנון אולם בה בעת להיות מוכוונים מאוד להווה לחיים המתרחשים כאן ועכשיו. מסתבר, שאנשים המקדישים זמן לתכנון איכותי מוצאים את עצמם פחות עסוקים ביום יום בתכנון ומצליחים על כן להפיק יותר ולחיות את החיים עצמם.

לכן, הפעולה הראשונה שיש לעשות היא לעבוד על הגישה שלנו,ולהתחיל להתייחס לזמן לא כמשהו מאיים ( אין לי זמן…. אני לא אספיק…. זה לא יקרה….אחרי שהילדים יגדלו…) אלא כדבר מאפשר-כמשאב וככזה יש לשאול  מה אני יכול/ה להפיק מהמשאב הזה?

טיפ קטן: אם אתם משתמשים ביומן-.מחברת, קנו יומן גדול המחולק לימים, ודאו שלכל יום יש עמוד גדול המאפשר לכם מרחב כתיבה רב. אני גיליתי שהמעבר מיומן קטן לגדול יוצר אצלי תחושה שיש לי הרבה יותר זמן להרבה יותר דברים…. ( גם אם אתם עובדים עם יומן ממחושב העדיפו את הגרסא היומית על זו החודשית)

שלב שני  – תשתית לתכנון

כאשר מדברים על תכנון החיים האישיים, אנשים מתקשים לתכנן ברמות דיוק גבוהות ובדרך כלל מסתפקים במשהו מאוד כללי. אלא שיש לקחת בחשבון שככל שהתכנון מפורט ומדויק יותר הפרודוקטיביות  בחיינו עולה ב30 ולעיתים אפילו ב50 אחוז. אנשים מצליחים להגיע מהר יותר למטרותיהם, חשים יותר סיפוק ותחושה של יכולת אישית ואפקטיביות.

תכנון הוא כלי לחבר בין רצונות חלומות שאיפות – למציאות ולתוצאות.

לפני שניגשים למלאכת התכנון עצמה יש לבצע ארבע פעולות תשתיתיות:

  1. רישום: הכינו מחברת (או תיקיה במחשב ) וכיתבו עליה את הכותרת "תכנון ".  התהליך שאנו עוברים בין חשיבה לביצוע יהיה מהיר יותר מדויק ומכוון יותר אם נשתמש בהמללה – כלומר אם נאמר את הדברים ויותר מכך אם נעלה אותם על כתב. כאשר הופכים מחשבה למשפט הגוי או כתוב מתקיימות במוח מספר פעולות היוצרות  מהמחשבות משפט הגיוני וסדור. בדרך זו נוצרים בהירות ודיוק גבוהים יותר המכוונים אותנו לפעולה הנדרשת
  2. בהירות: כאשר ניגשים לתכנון יש להגיע בראש וראשונה לבהירות: מהן התוצאות אליהן אני רוצה להגיע? מהן המטרות השאיפות בתחומי החיים השונים? האם הן מתיישבות זו עם זו? אחת הסיבות שאנשים מסוימים מספיקים יותר בפחות זמן היא שיעדיהם ברורים להם לחלוטין. הקדישו את העמוד הראשון של מחברת התיכנון לרישום מטרותיכם המרכזיות לשנה הקרובה בתחומי החיים השונים . הכלל החשוב בהגדרת מטרות הוא לרשום אותן על גבי ניר ( או מחשב) . מחקרים בתחום מצביאים על כך שרק ל 3 אחוז מהאנשים יש מטרות כתובות וברורות ובדרך כלל אנשים אלה משיגים פי5  עד פי 10 מהמאחרים..
  3. נושאים פתוחים : שלב חשוב בתכנון הוא יצירת רשימה של נושאים פתוחים לעיתים על פי סיווג נושאי (על פי תחומי החיים או אחר)ולעיתים כרשימה כוללת. התכלית של יצירת הרשימה היא "לרוקן את המוח" ,לפנות אותו לחשיבה סדורה ולפרושאת כל הנושאים בפננו על הנייר
  4. איכות חיים– השלב הבא בתכנון צריך להתייחס לאיכות החיים שלנו ולתכנון ה Well being שלנו. לפני תכנון העבודה הכינו רשימה של כל אותם דברים המאפשרים לכם להיות במיטבכם: שינה, ספורט, תזונה, תחביבים, חברים . חשבו עליהם כמערך תומך המאפשר לכם לבצע את העבודה שתוביל אתכם להשגת מטרותיכם בצורה הטובה ביותר. נסו לדמיין כיצד יראו כל אלה בתכנון יומי, שבועי וחודשי. כאשר תבנו את התכנית שלכם תשתמשו ברשימה זו על מנת להבטיח את איכות חייכם.

לאחר שביצעתם את שני השלבים הראשונים תוכלו לעבור לשלב התכנון  המפורט עצמו ברמה שנתית, חודשית שבועית ויומית. על כך בפוסט הבא.

בהצלחה ושנה טובה!!

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות