מרץ 12 2011

7 מיומנויות נוספות לחשיבה רציונלית- ניהול חשיבה 7

לפני כעשור היתי שותפה לפרויקט מחקרי של הקהילייה האירופית, שעסק בפיתוח משמעות. אחד הנושאים שפיתחנו במסגרת הפרויקט היה יכולת החשיבה הרציונלית בדרך ליצירת משמעות.

בפוסט הקודם התחלתי לכתוב על מיומנויות חשיבה רציונלית והצגתי בפניכם את המיומנות הראשונה: יכולת הבהרה.

ברשימה זו, בהשראת העבודה שנעשתה בפרויקט, אפרוש מיומנויות נוספות של חשיבה רציונלית. אלה הן מיומנויות אשר באמצעותן אתם יכולים ללמוד על עצמיכם, להיות מודעים למטרותיכם, להכיר את המציאות ולהיות מודעים לאפשרויות ולאילוצים הנובעים ממנה.

כאשר אנחנו מסוגלים לנתח הביטים אלה יש לנו בסיס להצבת מטרות מעשיות, לתכנן את הפעולות הדרושות והאפשרויות שיביאו להגשמת המטרות. המיומנויות של תכנון תכניות פעולה והיכולת להתאים אמצעים למטרות הן מיומנויות המוגדרות כ" רציונליות מעשית".

בעולם שבו אנשים נדרשים יותר ויותר לנהל את עצמם ואת עבודתם כישורים אלה של רציונליות חשיבתית ומעשית נחוצות במיוחד על מנת ליצור כיוון ודרך פעולה.

לאחר שתסיימו את הקריאה תוכלו להתחיל ולפעול, לבנות מתודולוגיה של חשיבה הבנויה על שימוש במיומנויות, לשפר את החשיבה הארגונית והאישית שלכם ולטפח תרבות של חשיבה.

רשימת ההמשך של מיומנויות החשיבה הרציונלית:

1.  חשיבה ביקורתית– חשיבה שנועדה לבחון, להטיל ספק ולהעריך את הסיכויים במצב כלשהוא.

כאשר רוצים לממש עניין כלשהוא השאלות שאפשר לשאול: מדוע אנחנו רוצים לממש זאת? האם ניתן לממש דבר מה במציאות נתונה? מה יש לשנות כדי שניתן יהיה לממש? מה ניתן לשנות?

כאשר עוסקים בפתרון בעיה אפשר לשאול: מהם הגורמים המעורבים בבעיה? מדוע זו בעיה? מה חלקם של הגורמים השונים? האם יש גורם מרכזי? מהו הדבר שאם נפתור ישפיע במידה הרבה ביותר על הגורמים האחרים? במה ישתנה המצב אם נפתור את הבעיה?

2.  שיפוט מהימנות של מקורות מידע– כאשר אנחנו מתחילים לפתור בעיות או להתמודד עם אתגרים שונים אנחנו מסתמכים במקרים רבים על מגוון נתונים. לפני שמתחילים לבנות תאוריות הנשענות על נתונים אלה כדאי לבחון את אמינותם ומהימנותם של מקורות המידע.

עלינו לשאול: באיזו מידה המקור עליו אנחנו מסתמכים אמין בעיננו וממה נובעת אמינות זו? האם למקור המידע יש את הידע הנדרש?

3.  התבוננות  אונטולוגית במציאות –  שיחזור המציאות בה צפינו והיצמדות לעובדות הן הבסיס לפרשנות על בסיס עובדתי. לפני כניסה לתהליכים של מציאת פתרונות וקבלת החלטות, אחת המשימות החשובות לחשיבה רציונלית היא להבחין היכן ביחס למטרה חשוב להקפיד על היצמדות לעובדות ומתי אין לכך חשיבות

עלינו לשאול : מהן העובדות הרלוונטיות ביותר לבעיה ולמשימה? האם זו עובדה או דעה? איך אני יודע שזוהי עובדה ולא דעה השקפה או היסק?

4. זיהוי הנחות יסוד– אחת המשימות החשובות בחשיבה רציונלית היא לזהות ולהגדיר את נקודות המוצא שלנו, הנחות היסוד עליהן אנו בונים טיעונים ופתרונות .זיהוי הנחות יסוד חשוב במיוחד בעיקר בתהליכי חשיבה משותפים, כאשר הנחות יסוד שונות מהוות לעיתים מקור לקצר בתקשורת. זיהוי הנחות יסוד הוא תחום רחב לכשעצמו לו אקדיש את אחת מהרשימות הבאות.

5. הסקת מסקנות – הסקת מסקנות דורשת בדיקה מקדימה של התשתית להסקת מסקנות .

לפני כניסה לתהליך של הסקת מסקנות יש לבדוק האם ומהו הידע הקודם הדרוש לנו? האם יש לנו אותו ואם לא היכן נוכל להשיגו.

הסקת מסקנות  לצורך הכללה למשל או לצורך העלאת הסברים לקיום עובדות מסוימות דורשת מיומנות של אינטגרציה של ידע. לשם כך יש לבצע קודם לכן את הפעולות שהוזכרו קודם הנוגעות למהימנות ותקפות הידע לזיהוי הנחות היסוד וכו  על מנת שהבסיס להסקת המסקנות יהיה מוצק וברור ככל שניתן.

6. הגעה להחלטות שקולות– יכולת זו של חשיבה רציונלית היא יכולת לנתח מצב להבין את מרכיביו והשלכותיו ולהשתמש בידע הזה כמרכיב לקבלת החלטות. קיים מיגון של כלים לקבלת החלטות, כלים כלליים וכלים לתחומים ספציפיים כמו כלים לקבלת החלטות פיננסיות. באופן כללי המיומנויות האחרות המפורטות ברשימה זו תומכים בתהליכי קבלת החלטות, בפוסטים שתקבלו בהמשך אשתדל להתייחס לכלי אחד או שניים.

7.  רגישות לנסיבות – על מנת לאפשר גמישות בהפעלת הקריטריונים לחשיבה וקבלת החלטות  ולמנוע ציות עיור לתהליכים  חשיבה רציונלית צריכה להיות רגישה לנסיבות ולהקשר. הכוונה היא להבחין בהבדלים בנסיבות השונות בין מצב למצב ובין אדם לאדם.

עלינו לשאול : מהם הדברים המיוחדים למצב ספציפי זה? לבעיה ספציפית? לאנשים המעורבים כאן?

האם מדובר בתופעה יוצאת דופן?

מהם האילוצים הספציפיים למצב מסוים זה השונים ממצבים דומים אחרים?

יכולת אבחנה זו דרושה לנו על מנת להבין מה ניתן להעברה ממצב אחד לאחר ומה לא? באילו פתרונות שאנו מכירים נוכל להשתמש  כפי שהם ומה נצטרך לשנות כדי להתאים למקרה הספציפי?

התחילו לפעול:

כעת בידכם 8 מיומנויות של חשיבה רציונלית(כולל הפוסט הקודם).

בחנו את עצמיכם:באיזו מידה אתם אכן משתמשים בהם?

התחילו לאמן את עצמיכם בשימוש בהם.

הכניסו את השימוש בהם באופן מתודולוגי לישיבות העבודה והחשיבה שאתם מקיימים והתחילו בדרך זו לפתח את תרבות החשיבה.

בהצלחה!!!!

 

תגובה אחת

תגובה אחת לפוסט “7 מיומנויות נוספות לחשיבה רציונלית- ניהול חשיבה 7”

 1. שמעון בנדלקבתאריך 13 מרץ 2011 בשעה 5:42 pm

  שלום אורית.

  מה שלומך?
  אני שמח שאת עדין שולחת אלי מיילים מענינים.
  אני כיום (שנה) נפרדתי מהתפקיד הקודם וכעת אני מנהל את סניף טבריה.
  ערב טוב.

  [Reply]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות