ינו 22 2011

משפרים את החשיבה 1 -הקדמה

לאחר שטיפלתם באפקטיביות שלכם מול ניהול מסגרות הזמן שלכם ( סדרת הטיפים הראשונה) הגיע הזמן לטפל בגורמים נוספים ליצירת אפקטיביות והצלחה.

הנושא  בו תעסוק סדרת הטיפים הבאה הוא : חשיבה (אישית וארגונית). לפני שנצלול אל הטיפים וההמלצות שאשלח אליכם אני רוצה לענות על השאלה:

למה חשיבה?

מה שנידרש היום מאנשים ומארגונים  כדי להצליח היא בניית יכולות לעבוד בתחומים שעדיין אינם ידועים ולהתמודד עם ידע שעדיין אינו קיים. ליצור פתרונות חדשים למוצרים וצרכים שעדיין אינם קיימים ולבעיות שעדיין לא הוגדרו תוך שימוש בטכנולוגיות שעדיין לא הומצאו… זה כולל יכולות לעיצוב להעריך ולנהל את העבודה באופן אישי. תוך שיפור מתמיד. עובדים יצטרכו לדעת לקיים תחקירים, ולפתור בעיות תוך שימוש במיגון רחב של מקורות וכלים. הם יצטרכו לדעת לאתר ולנתח אינפורמציה ולקיים שיתופי פעולה אסטרטגיים עם אחרים ולדעת לתקשר היטב עם אחרים בדרכים מגוונות.

תיאור מצב זה דורש פיתוח שתי יכולות מרכזיות: יכולת חשיבה מסדר גבוה ויכולת גבוהה לנהל מערכות תקשורת במצבים ועם אוכלוסיות מגוונות(בטיפים שתקבלו בהמשךתיראו איך שתי מערכות אלו מתלכדות יחד).

במילים אחרות האופן בו אתם מישתמשים ביכולת החשיבה שלכם הופכת להיות יותר מאי פעם תנאי מרכזי להצלחה שלכם. והדרישות ממערכת ההפעלה של החשיבה  שונות מאילו שהיו בעבר.

תחילה נעסוק כאמור בחשיבה. הטיפים שתקבלו יתייחסו לארבעה תחומים מרכזיים :

1.      בניית תרבות של חשיבה (בארגון שלכם, בקהילה ואפילו במשפחה שלכם) כפלטפורמה לחשיבה טובה.

2.      תהליכי חשיבה אישיים וקבוצתיים

3.      אסטרטגיות ומיומנויות חשיבה

4.      המוח הרגשי בהקשרי החשיבה.

תרבות של חשיבה

תרבות אינה מושג מופשט. היא ממד בעל נראות. אלו הן סך כל ההתנהגויות בקבוצה מסוימת המבטאות מערכת של הנחות, תפיסות וערכים משותפים המייצרים אותן.

כוחה של התרבות הוא כוח ההמון וההשפעות ההדדיות הנוצרות מתוך נוכחותם והתנהגותם של האחרים סביבנו, עלינו. תרבות נוצרת ומחוללת בתוך קבוצה ויש לה השפעה מכרעת על התוצאות שלנו.

כדי להבין את כוחם של האחרים עלינו תארו לעצמיכם למשל משחק כדורסל וכדורגל ללא קהל….

חישבו על ההשפעה שיש לאחרים עליכם כאשר לומדים לרקוד למשל. אתם מתבוננים, מחקים, משוים מתאימים את עצמיכם … במילים אחרות להתנהגות של אנשים סביבנו יש ערך רב ללמידה שלנו להתנהלות שלנו ולתוצאות.

להשביח את החשיבה שלנו, של עובדינו של ילדינו לא די במיומנויות חשיבה. יש ליצור סביבה שמתקיימים בה ערכים, תפיסות וכולם מתנהגים בה באופן שמאפשר לחולל חשיבה במילים אחרות- תרבות של חשיבה.

רגע לפני שנתחיל להבין איך בונים תרבות של חשיבה, כדי להבין את כוחה של הסביבה עליכם נסו למפות:

1.מתי והיכן אתם מרגישים שהחשיבה שלכם במיטבה?

2. מי הם האנשים סביבכם שבאינטראקציות איתם אתם חשים שאתם מקבלים את ההחלטות הטובות ביותר והרעיונות הטובים ביותר?האם יש קבוצה בחייכם שבה אתם חושבים במיטבכם?

3. האם תוכלו לייצר ולשתף ברשימה של מאפיינים בסביבתכם ובהתנהגות האנשים סביבכם שתומכים ביכולת שלכם לחשוב היטב?

אודה לכם מאוד אם תשתפו במסקנות שלכם.

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות