ינו 13 2012

ניהול אפקטיבי 3 – מנהיגות מקשיבה

מנהלים רבים עסוקים במציאת הזדמנויות להשמיע את קולם , להציב מטרות, לעורר השראה, להעביר מסרים, להסביר, לדרוש, לתת משוב – כל אלה פעולות הדורשות לפתח את יכולות הדיבור.

באופן טבעי אנחנו רואים ביכולות אלו מפתח לקידום פעולות ותוצאות . "קול המנהל" הוא אחד מהנושאים שכל קורס לפיתוח מנהלים נוגע בו בדרך זו או אחרת.  אולם מה עם היכולת להקשיב? האם חשבתם פעם עד כמה אתם יכולים לעורר מוטיבציה או להשפיע על אחרים ועל התוצאות כאשר אינכם מדברים? כאשר אתם פשוט מקשיבים?

אני טוענת שבעולם של שינויים, ומציאות משתנה, בעולם של רשתות חברתיות ושינויים במערכות היחסים בין עובדים למעסיקים,הקשבה ניהולית הופכת להיות מרכזית לא פחות מהיכולת לדבר. המנהיג השקט , זה שיודע להפעיל מיומנויות הקשבה, יוכל לקבל החלטות טובות יותר ולהניע ולהשפיע באפקטיביות רבה יותר על אחרים להוציא מעצמם את הטוב ביותר.

הקשבה ניהולית היא בראש וראשונה הקשבה לפוטנציאל: הקשבה לפוטנציאל שעולה מהאדם הנימצא מולי, מהשיחה המתקיימת בישיבה ומאירועים שונים. הקשבה לפוטנציאל, היא היכולת להקשיב אל מעבר למה שנאמר. הקשבה לפוטנציאל היא גם הקשבה חדה של המנהל לעצמו: להנחות היסוד שלו, לדרך בה הוא חושב, לקבעונות החשיבתיים שלו ולפוטנציאל הבלתי ממומש של עצמו.

כאשר שם המשחק הוא שינוי וחדשנות ,אתם חייבים לפתח יכולות שיאפשרו לכם גישה אל מעבר לעבר ולהווה. הקשבה לפוטנציאל תחולל שינוי דרמטי ביכולת לכם להיות זריזים, יותר, חדשנים יותר ורלונטיים יותר.פריצות דרך מתרחשות במרחבים של הקשבה.

כדי לפתח מנהיגות מקשיבה יש לעשות  ארבעה דברים :

 1. להקשיב פנימה – להנחות היסוד שלך, לדרכי החשיבה וההנעה שלך, לערכיך ותפיסותיך
 2. להקשיב לפוטנציאל – הקיים בך באחרים ובמצב
 3. להשתמש בשפה בצורה מדוייקת ובמילים חזקות ופשוטות , לדייק בפרטים הרלונטיים, להדגיש את עיקרי הדברים .
 4. להפסיק לדבר כאשר האינפורמציה שמסרת מספיקה כדי להבין ולפעול תוך שהיא מאפשרת לצד השני מרחב חשיבה שיפעיל אותו במיטבו.

כאשר מאפשרים לאחרים מרחב אפקטיבי לחשיבה קורים דברים ניפלאים: עולים רעיונות יצירתיים, ניפתחים כיווני חשיבה חדשים, אנשים הופכים שותפים והמוטיבציה שלהם לפעול עולה- הפוטנציאל הגלום מתחיל להיתממש.

תרגלו:

במהלך השבוע הקרוב נהלו בכל יום שיחה אחת שבה אתם מקפידים להקשיב לאדם שמולכם מהמקומות הבאים:

מהם הכוחות שלו? היכן ולמה נמצא הלהט שלו והמוטיבציה ? מי הוא יכול להיות אם יאפשרו לו? נסו להבין לא רק מיהו? אלא מהו הפוטנציאל הגלום בו.

תגובה אחת

תגובה אחת לפוסט “ניהול אפקטיבי 3 – מנהיגות מקשיבה”

 1. איילבתאריך 16 ינו 2012 בשעה 8:08 am

  אורית תודה
  חומר טוב למחשבה.
  תודה
  אייל
  מנהל ייצור במפעל

  [Reply]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות