יונ 06 2011

ישיבות עבודה,פתרון בעיות ומחקרי מוח – 13

כדי למצות את ישיבות העבודה ואת תהליכי פתרון הבעיות שלכם, כדאי לכם לדעת מה אומרים על כך חוקרים מתחום חקר המוח.

מחקרים מהשנים האחרונות, מתחום  מדעי המוח, מצביעים על כך שהכנה מנטאלית של המוח לפני פעילות, מובילה לפעילות מוחית מוגברת באזורי מוח קדמיים האחראים לניהול התהליך הקוגניטיבי  ובאזורים הקשורים לפעילות הסמנטית (שפתית). לעומת זאת כאשר לא מתקיימת הכנה מנטאלית מתגברת הפעילות המוחית בחלקים האופטיים הממקדים את תשומת הלב שלנו בסביבה מחוץ לנושא או הפעילות הספציפית.

מחקרי המשך שעשו שימוש בטכנולוגיות מיפוי מוח של  MRI ו  EEG, הראו קשר חזק בין היכולת להגיע לפתרון בעיות טוב ומהיר יותר על בסיס יצירת "הארה" (insight), לבין הכנה מנטאלית של המוח.

הארה מתרחשת כאשר פתרון של בעיה מתרחש לפתע וניראה נכון באופן טיבעי. זהו מצב שבו מתרחשת חוויה של "אהה…".

בניגוד לדעה הרווחת שהכנה לפני פתרון בעיות חייבת לכלול פרוצדורות סדורות הקשורות במיקוד בידע הקשור לבעיה (למידת הנושא, אינפורמציה וכו), טוענים היום חוקרי מוח, ששלב ההכנה ליצירת פתרונות צריך להיות מנותק מהבעיה. כלומר הכנה מנטאלית, שאינה קשורה לתחום הבעיה הנעשית לפני פתרון בעיה ,יוצרת תהליך המביא להארה.

יותר מכך, בפתרון בעיות בדרכים מילוליות ( שהן מרבית הבעיות איתם אנו מתמודדים בישיבות עבודה), מצביע המחקר על כך שהכנת המוח לפני דיון או פתרון מילולי, בדרך שאינה קשורה לבעיה יוצרת תהליך של הארה גם כאשר האדם אינו רואה לפני כן את הבעיה.

לעומת זאת כאשר לא מתקיימת הכנה המוח ממוקד יותר מחוץ לפתרון ובאלמנטים של הבעיה עצמה- כמו למשל במקורות הבעיה במקום ביצירת הפתרון.

לממצאים אלו השלכות חשובות על היכולת שלנו לפתור בעיות ועל תהליכי פתרון בעיות וקבלת החלטות בארגונים.

בעיה: תארו לכם שאתם מכנסים צוות  חשיבה על מנת לדון בבעיה עיסקית: שחקן חדש ניכנס לשוק שלכם ואתם מתחילים לאבד לטובתו נתחי שוק חשובים. כדי למצוא פתרונות אתם זקוקים לשתי האסטרטגיות :

1.      הכנת מרחב החשיבה באמצעות הבנת מקורות הבעיה, הרקע והידע הקשור אליה – תהליך שיוביל לדיון שיגדיר היטב ובמדויק את הבעיה.

2.      הכנה מנטאלית שאינה קשורה לבעיה שתאפשר להגיע בדרך המהירה ביותר להארה ולפתרונות הטובים ביותר.

מה עושים?

 • הפרידו בין תהליך הבנת והגדרת הבעיה לתהליך יצירת הפתרונות.( חלקו זאת לשתי ישיבות שונות או צאו להפסקה משמעותית בין שני חלקי הישיבה).
 • לכל אחת מהישיבות עשו הכנה מנטאלית שונה. לישיבת הבנת והגדרת הבעיה נקטו בדרך המקובלת של ניתוח, תמונת מצב וכו לחלק השני הממוקד בפתרון עשו הכנה שאינה קשורה לבעיה.
 • בבעיות יומיומיות הדורשות פתרונות on the job, השתמשו בתרגילי הכנה קצרים מהסוג היוצר הארה. לכאורה "תבזבזו" זמן על הכנה אולם פעולה זו  תוביל אתכם למסלול יצירת ההארות ותרוויחו בהאצת התהליך לפתרון.
 • בכל מקרה אני ממליצה לכם להקדיש את הזמן המינימאלי האופטימאלי הנידרש כדי להבין ולהגדיר את הבעיה ולהגיע מהר ככל שניתן לשלב הפתרון.
  התעכבות יתר על שלב הבעיה מקבע את הקשרים במוח בנוגע אליה ואת היכולת שלנו לייצר פיתרון.
  במקרים מסוימים אני ממליצה לעבוד במודל חשיבה של "הלוך ושוב": להציג בעיה באופן כללי, לקיים הכנת הארה של מרחב החשיבה ורק לאחר שיהיו לכם רעיונות שונים להכין את מרחב החשיבה כדי לבחון ולנתח את הבעיה והגדרתה אל מול הפתרונות

מהי הכנה מנטאלית במסלול מקדם הארה?

ההכנה למסלול חשיבה מקדם הארה יכולה להיות כל דבר שאינו קשור לבעיה או לפתרון שאתם מחפשים, המנתק אתכם באופן ממוקד מהמשימות ומהמציאות היומיומית שלכם . החל מתרגילי מדיטציה, ועד משחק משעשע, סיפור מעורר השראה וכו..

בהמשך אפרסם סדרה של רעיונות ומעוררי השראה –בינתיים, אני מציעה לכם לעצור כאן.

בעוד זמן מה (אולי בזמן אחר לגמרי), לאחר דקות ספורות של פעילות אחרת (למשל פיתחו מצגת מעוררת השראה שנשלחה אליכם ושמרתם במגמה לצפות בה "כשיתאפשר"), פנו זמן ורשמו לפניכם את כל הרעיונות שיעלו לגבי הכנת מרחב החשיבה- אני בטוחה שתהיינה לכם הארות.

אודה לכם מאוד אם תשתפו ותחכימו גם אותי.

 

 

 

2 תגובות

2 תגובות לפוסט “ישיבות עבודה,פתרון בעיות ומחקרי מוח – 13”

 1. מנחםבתאריך 06 יונ 2011 בשעה 4:40 pm

  אורית שלום

  כמו לגבי טיפים קודמים דוגמא מעשית לפי שלבים תעזור להבין את

  הצעותיך.הדוגמא אינה צריכה להיות דוקא ישראלית

  מנחם

  [Reply]

  אורית Reply:

  שוב,
  ממש כפי שמופיע בטיפ עצמו:דוגמא-בעיה עיסקית הקשורה להופעת מתחרה חדש. דרושה ישיבה לניתוח והגדרה מדויקת של הבעיה ( למשל בגישת הלמה ? מהטיפ הקודם) לשלב זה הכנת מרחב החשיבה תהיה באמצעות איסוף והצגת נתונים , סקירת מצב שוק ניתוחוכוו. השלב השני שהוא שלב הפתרונות יהיה מנותק מהשלב הראשון או לפחות יתקיים לאחר הפסקה, שלב ההכנה אליו יכול להיות באמצעות מדיטציה, סיפור מעורר השראה, משחק הפעלה וכו..רק לאחר הכנת מרחב החשיבה יש לעבור לתהליך של יצירת רעיונות לפיתרון. לעיתים כפי שציינתי אפשר לפתוח בהצגת הבעיה ולפני ניתוח מקורותיה להיכנס לשלב הפתרונות עם הכנת מרחב בסגנון "מקדם הארה"

  מקווה שעזרתי. אני מעריכה מאוד את העינין והרצוןשלך לדעת ולהבין אבל כפי שכבר עניתי מסגרת הכתיבה שלי כאן היא של טיפים שתכליתם להיות תמציתיים ככל שניתן ,ולא של מאמר מפורט ולכן הכתיבה חסכונית .

  [Reply]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות