דצמ 31 2010

אחריות סביבתית -על הטמעת ערכים בתרבות הארגונית.

מאת: בשעה 4:52 pm נושאים: פיתוח ארגוני

אחריות סביבתית- הטמעה תרבותית ולא רק סיסמא פופולארית של אחריות תאגידית

ארגונים רבים מאמצים לאחרונה את הנושא של אחריות תאגידית לסביבה ירוקה. מגמה ברוכה זו צריכה כמובן לקבל תמיכה  מהעובדים על מנת להפוך לחלק מהתרבות הארגונית הצלחה בהטמעת ערכים בתרבות ארגונית תלויה במידה רבה בהלימות הקיימות בין הערכים האישיים של הפרט האמונות ותפיסות העולם שלו במכלול חייו לבין ערכי הארגון

אם חרטתם על דגלכם את ערכי האחריות הסביבתית, תוכלו להעביר אל העובדים שלכם את תוכן הפוסט הזה. התמונה שהוא מציג שופכת אור נוסף על המשמעות של אחריות סביבתית. הטיפ בחלקו השני של המאמר, נוגע לאחריות הסביבתית של כל אחד מאיתנו בעולמנו הפרטי בבית.

כאשר אתם עוסקים בפיתוח ארגוני  ורוצים להטמיע ערך של אחריות סביבתית בעשיה הארגונית היומיומית ולאורך זמן, אין זה מספיק ( אם כי זה הרבה וחשוב ביותר) לקבוע נהלים כמו מעבר מנייר למיסמכים דיגיטאליים נוהל שתיה בכוסות זכוכית, שימוש במכשירים שאינם זוללי אנרגיה וכד' עליכם לקיים במקביל  מסע לקידום הערך ברמה של תפיסת העולם האישית.

רק אם תצליחו לחולל שינוי ומסה קריטית מהעובדים שלכם יאמצו את ערך האחריות הסביבתית כתפיסת עולם- תבטיחו שהאחריות הסביבתית תהפוך לערך בר קיימא.

הבשורה הטובה: הדורות הצעירים,כלומר הדורות החדשים של עובדים, מתחנכים וגדלים בחברה  שנותנת יותר ויותר דגשים לנושא הירוק – משמע, עם הזמן עבודתכם להטמעת הערך בארגון תהיה ככל הניראה קלה יותר.

תחילתה של השנה האזרחית החדשה היא הזדמנות מצוינת לעשות סיור קטן סביב כדור הארץ שלנו, לבחון את משמעות המגמה של אחריות סביבתית ולהתחיל לעשות מעשה .

בקישור שבהמשך תוכלו למצוא דו"ח מעניין שמציע מדדים נוספים להתבוננות על העולם מלבד אלה השגורים של עושר כלכלי ותוחלת חיים. הדו"ח מציע סיכום של תוצאות המוצגות בדרך גרפית אינטראקטיבית מעניינת לגבי רמת האושר במדינות העולם. המסקנה המעניינת שמציג הדוח היא שהאושר שלנו שהוא ככל הנראה נגזרת של רמת חיים ותוחלת חיים בא על חשבון ניצול משאבי הטבע שלנו ומעלה את רמת הזיהום הסביבתי שאנו יוצרים.

כלומר דווקא חברות בהן רמת האושר האישי גבוהה נימצאות בסכנות סביבתיות גבוהות יותר. לכן, מציע הדוח, דירוג של מדינות וחברות צריך לקחת גם את הנתון הסביבתי כחלק מדירוג של איכות החיים.

היכנסו למפות האינטראקטיביות וגלו היכן אנו בישראל נמצאים במדדים השונים  יחסית למדינות העולם. לאחר שתשוטטו במפות אני מבקשת מכם לחזור אל הרשימה שלי ולקרוא את ההמשך

כדי לקרוא את הדוח יש ללחוץ כאן .

*לחצו בעכבר על הכפתור הימני ופתחו בחלון חדש כך תוכלו לחזור בקלות אל המשך  המאמר

ושוב אתכם…

אני בטוחה שהתמונה שהוצגה בדו"ח האירה את עינכם ומודה על שחזרתם לקרוא בבלוג שלי.

תחילתה של שנה יכולה להיות שעת רצון. אני רוצה לשתף אתכם בטיפ ירוק  קטן, לבית ולמשפחה שלמדתי כשהייתי לאחרונה בארה"ב .

אין ספק, כמדינה המזהמת הגדולה ביותר בעולם המודעות הסביבתית היא בבחינת צורך מרכזי אצל האמריקאים. מה שעלינו ללמוד הוא לקדם את המודעות הסביבתית  שלנו רגע לפני שגם אנחנו נגיע לרמת מזהם סביבתי כזו שממנה הדרך חזרה קשה הרבה יותר.

באוקטובר השנה טיילנו בקליפורניה. מאחר ואיני אוהבת בתי מלון גדולים,הקפדנו להתארח במלונות משפחתיים קטנים ובבתי משפחה. בדרך זו התוודענו לאנשים רבים (שיחות מעניינות סביב שולחן ארוחת הבוקר) ולאורחות חיים  של משפחות ואנשים. אחד הדברים שהרשימו אותי באופן מיוחד היה האכפתיות והמודעות  האישית הגבוהה לסביבה ולטבע.

במקומות רבים נתקלתי ברשימות "ירוקות" התלויות במקום בולט בבית (בדרך כלל במטבח) המשמשות לאנשים תזכורת לשמור על הכדור שלנו.

הציניקנים שבננו יאמרו שזוהי טיפה בים מול הזיהום התעשייתי העצום ולאחרונה שמעתי אפילו עמדה שטוענת שכל הסיפור הירוק אינו אלא קונספירציה כלכלית. אני עצמי מאמינה  בכוחו של כל פרט וחושבת שעלינו לעשות מעשה גם בספירה הקטנה שלנו.

הכנתי רשימה ביתית ירוקה שתשמש "מארגן חשיבה" לצעדים בסיסיים, פעולות פשוטות יומיומיות, הנוגעות לדבר הבסיסי ביותר צריכת המזון המים והאנרגיה הביתית שלנו. מרבית הדברים ידועים, אולם כאשר הם מאורגנים ברשימה ותלויים כתזכורת הסיכוי להפנים ולקיים אותם- עולה.

הבחירות היומיומיות של כל אחד מאיתנו יכולות לעשות הבדל בשמירה על עתיד הסביבה שלנו. אתם יכולים לאמץ את הרשימה , להוסיף עליה, לעצב אותה ולתלות אותה על המקרר

תפריט יומי

תעשיית המזון גורמת לזיהום סביבתי יותר מזה שגורמות לו המכוניות ומערכת התחבורה.

בחירות נבונות של המזונות שאנו צורכים והרגלי הקניה שלנו עשויים להשפיע על הסביבה כמו גם על בריאותנו .

 • השתדלו לצרוך במידת האפשר מזון אורגני ופחות מזון מעובד.
 • איכלו יותר פירות וירקות טריים.
 • השתדלו לקנות מזון מגידול ותעשיה מקומית – כך תחסכו את הזיהום הנובע משינוע למרחקים.
 • לכו לקניות עם סל או עגלת קניות והימנעו משימוש מיותר בשקיות פלסטיק.
 • בפיקניק טיולים ובמקום העבודה,הימנעו ככל האפשר משימוש בכלים חד פעמיים.
 • טפחו גינת ירק או תבלינים משלכם.
 • העדיפו קניית מוצרים בתפזורת, הפחיתו קניית מוצרים באריזות. קנו מוצרים באריזות מתכלות וידידותיות לסביבה.
 • לכו עם רשימת קניות. עשו הערכה והורידו מהרשימה מוצרים וכמויות מיותרים.
 • אספו את בקבוקי הפלסטיק סוללות ועיתונים ועשו לכם הרגל להביא אותם אחת לשבוע במרוכז למכלי המחזור.

מים ואנרגיה

 • הקפידו על השקיית גינות מקדם בבוקר או בערב למניעת התנדפות מהירה של מים.
 • אם עדיין לא עשיתם זאת התקינו בביתכם דוד שמש, חסכמים ומוצרים אחרים חוסכי אנרגיה ( וכסף…).
 • קצרו את זמן המקלחת.
 • כבסו בגדים במים קרים או חמימים- כאשר אין צורך מיוחד בהרתחה, 30 מעלות יספיקו.
 • הפכו זאת להרגל- כבו מקורות תאורה מיותרים.
 • בחדרי מדרגות ובכניסה לבתיכם התקינו סנסורים להדלקה אוטומטית של האורות.
 • כוונו את המזגנים ללא פחות מ25 מעלות.
 • הנמיכו בקיץ את חום המים המקסימלי בדוד החשמל או בחימום באמצעות הגז
 • התקינו בחלונות ביתכם זגוגית כפולה – כך תישמרו על קור וחום ותגנו על עצמיכם גם מרעש סביבתי.

אגב- בשורות טובות מישראל : החל מה 1 בינואר 2011 ימכרו בישראל רק מזגנים ירוקים ידידותיים לסביבה. עוד צעד קטן קדימה.

ושתהיה לכם שנה ירוקה.


עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות