אוק 17 2010

לאזן את הלחץ, ליצור שלווה ופרודוקטיביות

מאת: בשעה 11:43 am נושאים: התמודדות עם לחצים

חזרתי מחופשה ארוכה שלווה ורגועה. אני קמה בבוקר ומשתדלת לשמר את תחושת השלווה הזו שהופכת את חיי לנעימים יותר, את העשייה שלי לפרודוקטיבית יותר ואותי עצמי לנעימה יותר עבור אחרים.

חיי היומיום שלנו עמוסים בלחצים, מידה מתונה של לחץ עשויה אמנם לתרום לפרודוקטיביות שלנו, אולם מסתבר שמרבית האנשים (ומנהלים בפרט) חווים לחץ שהוא הרבה מעבר לרמה התורמת לפרודוקטיביות, לחץ שמחבל בעשייתם, בבריאותם ובמערכות היחסים שהם מנהלים. בעולם שבו מרשמים לתרופות הרגעה הופכים זמינים ופופולאריים מאוד, השאלה איך לצאת מהלחץ? הופכת להיות מרכזית בחיינו

.

לעיתים נידמה לנו ששלווה ניתן למצוא רק במקומות המזמנים לנו תנאים לכך: מקומות נטולי חוויות של לחץ יומיומי וצורך להספיק ולהשיג כל הזמן. מקומות רחוקים, אקזוטיים בהם איש אינו בוחש בתכולת התיק שלך בכניסה לבית קפה או אולם קולנוע. אנו סבורים ששם מול הטורקיז של הים, ועצי הקוקוס כולם שלוים ורגועים רוב שעות היממה.

נכון, יש מקומות המזמנים קרקע נוחה יותר ליצירת שלווה , ובכל זאת כאשר אתה מדבר עם האנשים המתגוררים שם מסתבר שגם הם חיים עם תחושות של דאגה, חרדה, ולחץ. הסיבה לכך: שלווה אמיתית היא משהו שאנחנו יוצרים עבור עצמינו באמצעות החשיבה שלנו.

שלווה היא איכות פנימית שמשמעותה להיות שקט מבפנים. זהו מצב בו המחשבה שקטה ורגועה. שלווה מתבססת על מחשבות חיוביות, רגשות נעימים ומשאלות טובות. כאשר אין לנו שלווה פנימית גם כוס זכוכית פשוטה המתגלגלת ונשברת, איחור לסרט, אבדן של ספר… תקלות פשוטות, יומיומיות  עשויות לייצר אצל אחדים מאיתנו תחושות של  לחץ, חרדה ודאגה.

אז  איך נכניס לחיי היום יום שלנו שלווה ונאזן את הלחץ?

מתוך חווית השלווה איתה חזרתי , שאלתי את עצמי איך אוכל לשמר את האיכות הזו גם לאחר שתפוג השפעת החופשה ולחצי החיים הרגילים יתגנבו בחזרה ויתפסו את מקומם בשיגרת יומי?

להלן כמה רעיונות ודרכים שקיבצתי ושעבדו עבורי לאורך החיים על מנת לחוות שלווה:

1.      פתיחת יום חדש:  קומו  15 דקות מוקדם יותר וצרו טקס של שקט וקבלת היום החדש. אפשרות אחת היא לעשות מדיטציה, אפשרות אחרת היא ליצור פעילות מדיטטיבית משלכם: למשל, לשבת בדממה מול נוף הנשקף מחלונכם, מול זר פרחים טריים או כל דבר אחר המעורר בכם השראה. בוקר טוב !!

2.      מחשבות דאגניות: כולנו מוצאים עצמנו לעיתים בסחרור של מחשבה טורדנית ודואגת, מחשבה החוזרת שוב ושוב על עצמה היוצרת מעגל של מחשבות שהולך ומתרחב היוצר תרחישים הגורמים לנו תחושה של דכדוך, חוסר אונים, עייפות ועוד..  צריך לזכור: מחשבה מקדימה את ההרגשה והיא המשפיעה על מצב רוחנו. על מנת להמחיש זאת נסו את התרגיל הבא: חישבו על חופשה מופלאה באיים הקאריביים על חוף ים בצבע טורקיז וערסל תלוי בין עצי קוקוס המיועד רק לכם – כשאתם חושבים על כך תוך שניות מופיעה התמונה נגד עיניכם, עם זאת אתם יודעים היטב -התמונה שדמיינתם אינה מופיעה ברגע זה במציאות. כך גם  המחשבות הדואגות שלכם אינן אלא דמיון, בדיוק כמו החוף שדמיינתם. התחילו לראות במחשבות רק מחשבות. בכל פעם שאתם מוצאים את עצמיכם שוקעים במעגל הדאגה חיזרו אל תרגיל החוף. עצם ההבנה שמחשבה אינה מציאות תעזור לכם להתייחס אל דאגותיכם בפרופורציה הנכונה .

3.      תרגילים ליצירת שלווה תרגלו כמה פעמים במשך היום דקה אחת של נשימות עמוקות. שאפו אויר לאט פנימה והוציאו אותו חזרה באיטיות. כאשר אתם מגיעים לקצב של 5-6 נשימות בדקה הגוף שלכם חווה שלווה פיזית. חזרו להמשך הפעילות שלכם מתוך השקט והשלווה שקיבלתם.

4.      תנו לעצמכם רשות להיות שלוים. קבעו לעצמכם חוק על פיו אתם מתירים לעצמכם בכל שעה 3 דקות בהן מותר לכם להיות שלווים. רשמו את ההיתר, הנחו אותו במקום בולט באזור העבודה שלכם. התבוננו בו מידי פעם.

5.      לרקוד: אני מצאתי את האפשרות לרקוד כדרך מופלאה להסיח את דעתי מדאגות ולחצים. שילוב של מוסיקה עם הנעת הגוף יוצרת עבורי רגעים של הנאה המביאים אחריהם שקט פנימי פיזי ותודעתי עצום- נסו את זה או מיצאו את ה"דבר" שלכם.

6.      תמונות: אנשים רבים נוהגים להניח על שולחן העבודה שלהם ( או על שומר המסך) תמונות של יקירהם. הפכו את תמונות היקרים לכם למעוררות השראה עבורכם, אל תתנו להם להעלות אבק, התבוננות ביקרים לנו מעלה בנו רגשות של חום ואהבה. טפחו את פינת היקרים שלך. אחת לחודש החליפו תמונות: תמונות מהחופשה האחרונה, ממסיבת יום ההולדת של ביתך תמונה מיום השנה לנישואיכם ועוד, מידי פעם התבוננו בתמונות תנו לחוויות להציף בכם רגשות של שימחה ואהבה ותוכלו לחוש את השלווה הבאה אליך.

7. הרבו לצחוק לפחות פעם ביום מצאו הזדמנות לצחוק…או לפחות לחייך חיוך רחב. תוכלו למשל לאסוף את כל הבדיחות ששולחים לכם בדוא"ל ולקבץ אותם בתיקיה. הרשו לעצמיכם לפתוח בדיחה אחת ביום. כך תימנעו מבזבוז זמן הכרוך בפתיחת המיילים הרבים הנישלחים מידי יום, ותוכלו להנות באופן מבוקרמהבדיחות הנישלחות אליכם, ללא יסורי מצפון . אני מצאתי שכאשר אני מעלה על פני חיוך סתם כך, ללא סיבה, תוך שניות ספורות אני מוצאת את עצמי רעננה יותר ומלאת מוטיבציה – נסו בעצמיכם.

8.      הכירו תודה על הדברים הקטנים והטובים של החיים בן זוגי ואני עשינו לנו  מנהג  (ואנחנו משתדלים מאוד לעמוד בו): מידי יום רגעים ספורים לפני השינה אנחנו מתמקדים בדבר אחד קטן הקים בחיינו, משהו מהמובן מאליו שלנו ומכירים  תודה על כך שהוא קיים בחיינו. מהם הדברים עליהם תוכל/י להכיר תודה? אולי זהו ביתך,? גופך? ילדיך? חברות עם אדם מסוים, גינת הנוי בביתך ואחרים. התמקדו בדבר, במה שהוא מעניק לחייכם עצמו את העיניים – צפוי  לכם לילה שלו ושינה עריבה – ליל מנוחה!!

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות